Od dziś dłuższe urlopy rodzicielskie [INFOGRAFIKA] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Od dziś dłuższe urlopy rodzicielskie [INFOGRAFIKA]

Dodano: 17 czerwca 2013

Foto

Dziś (17.06.) wchodzą w życie zmiany przepisów w Kodeksie pracy, w zakresie płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka. Liczę, że nowe rozwiązania przyczynią do zażegnania kryzysu demograficznego w naszym kraju i pozwolą rodzinom na elastyczne ułożenie opieki nad dziećmi.

 

 

Chcesz skorzystać z uprawnień, pamiętaj o terminach!

 

Jako kolegium klubu, na dwa dni przed kwietniową konferencją premiera i matek I kwartału, spotkaliśmy się z szefem rządu, namawiając, aby ta decyzja została wypracowana z ministrem finansów. Głównym problemem była wówczas kwestia czy tegoroczny budżet i trudna sytuacja gospodarcza jest wstanie wytrzymać tę decyzję.

 

W maju, w Sejmie zdecydowaliśmy o wprowadzeniu rocznego, płatnego urlopu po urodzeniu dziecka, w tym dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. W trakcie urlopu będzie przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego, a jego wysokość będzie zależeć od wyboru ścieżki uzyskiwania.

 

Czas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego został ściśle określony: urlop ten musi następować bezpośrednio po skorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni będzie można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, następujących bezpośrednio po sobie i nie krótszych niż 8 tygodni.

 

Szczegółowe informacje na temat urlopów dla rodziców można znaleźć na uruchomionym przez resort pracy portalu www.rodzicielski.gov.pl.

 

 

 

 

Źródło, fot.: www.mpips.gov.pl, storyvillegril/flickr / tvn24.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio