Region: Budowa drogi ekspresowej S5 będzie kontynuowana [FOTO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Budowa drogi ekspresowej S5 będzie kontynuowana [FOTO]

Dodano: 18 czerwca 2013

Foto

Droga ekspresowa łącząca aglomerację poznańską z wrocławską ma być przejezdna w połowie 2017 roku. Obecnie dobiega końca budowa odcinka S5 z Kaczkowa do Korzeńska, gdzie przebiega granica województwa wielkopolskiego  i dolnośląskiego – poinformowałem, w raz z Grzegorzem Schetyną, dziennikarzy podczas wczorajszej (17.06.) konferencji prasowej w Rawiczu.

 

W spotkaniu również udział wzięli marszałkowie naszych województw, wojewodowie, przedstawiciele GDDKiA oraz lokalni samorządowcy.

 

S5, to wielki projekt i sukces obu województw

 

Jak poinformował dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA Marek Napierała, na drodze S5 do wykonania zostały jeszcze cztery odcinki, w tym m.in. odcinek Głuchowo - Wronczyn, przez który jeździ 25 tysięcy pojazdów na dobę. Dzięki dokończeniu tej trasy wyprowadzony zostanie ruch z Poznania, omijając Komorniki i Stęszew. Przetarg na ten odcinek ogłoszony zostanie  już jesienią tego roku, a zakończenie inwestycji planowane jest w 2016 r.

 

W miniony piątek poznański oddział GDDKiA ogłosił  I etap przetargu na budowę S5 Poznań – Bydgoszcz – dodał

 

Napierała. Ten, ponad 18-kilometrowy odcinek pomiędzy Gnieznem a Żninem stanowi kontynuację drogi ekspresowej S5 od Poznania (węzeł Poznań Wschód) do Gniezna (węzeł Gniezno Południe), która została udostępniona dla kierowców przed EURO 2012 - przypomniał dyrektor.

 

S5, to wielki projekt i sukces obu województw – mówił Grzegorz Schetyna. Udało się przeprowadzić prace projektowe szybko, z klasą i jakością dzięki ludziom zaangażowanym i ich dobrej woli – podkreślał przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.

 

Kolejne setki kilometrów dróg ekspresowych

 

Decyzją Rady Ministrów w najbliższych latach ma powstać dodatkowe 700 kilometrów tras ekspresowych w całym kraju. Umożliwi to kontynuowanie, m.in. inwestycji łączącej Poznań z Wrocławiem – podkreśliłem. Dobrze, że ta droga wreszcie będzie cała, że będziemy mogli poruszać się szybciej i swobodniej pomiędzy naszymi regionami i dalej w kierunku Mielna. Na budowę 111 km nowych odcinków S5 rząd przekaże 5,3 mld zł – oznajmiłem.

 

Rząd zdecydował o zmianie "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015", aby przyspieszyć wydatkowanie środków unijnych z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-20 – reasumowałem.

 

Obwodnica Jarocina jest konieczna

 

Infrastruktura drogowa była również ważnym tematem podczas kolejnego mojego spotkania w południowej Wielkopolsce. W Jarocinie przypomniałem, że w odróżnieniu od wielu planowanych inwestycji, które są jedynie „kreską” na mapie, jarocińska obwodnica jest już w procesie budowlanym. Małymi krokami posuwamy się do przodu. Wydane zostały wszystkie pozwolenia administracyjne i środowiskowe, tzw. zgoda na rozpoczęcie budowy - dodałem.

 

Naszym zmartwieniem dzisiaj jest wygospodarowanie pieniędzy na czas, w którym zostaną już wykupione wszystkie grunty i rozpocznie się budowa obwodnicy. Nad tym wspólnie pracujemy z posłami z okręgu – zaznaczyłem.

 

Podczas spotkania z członkami jarocińskiej PO sporo miejsca poświęciliśmy na rozmowę o projektach ustawy o ogrodach działkowych oraz przygotowaniach do zbliżających się wyborów samorządowych.

 

  

 

W Lesznie o S5 i wyborach

 

Właśnie działania podejmowane przez wielkopolską PO w regionie oraz plany aktywności związane z przyszłorocznymi wyborami do samorządów lokalnych zdominowały moje ostatnie spotkanie, w Lesznie. Tam też, przedstawiłem założenia i harmonogram rozbudowy drogi ekspresowej S5, o której była mowa podczas wcześniejszej konferencji prasowej w Rawiczu.

 

W spotkaniach w południowej Wielkopolsce towarzyszyli mi posłowie Mariusz Witczak i Łukasz Borowiak.

 Więcej [GALERIA]:   RAWICZ,   LESZNO


 

 

 

Źródło, fot.: gazeta-rawicka.pl, naszemiasto.pl, duw.pl, mirosław kempa

 

 

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio