Konsultacje z prezydentem [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Konsultacje z prezydentem [WIDEO]

Dodano: 25 czerwca 2013

Foto

Proponowane przez prezydenta obiektywne zasady tworzenia i znoszenia sądów rejonowych, w oparciu o liczbę mieszkańców oraz ilość rozpatrywanych spraw, to dobra propozycja - powiedziałem dziś (25.06.) rano po rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Prezydent od spotkania z klubem parlamentarnym PO rozpoczął konsultacje z przedstawicielami partii politycznymi ws. ustawy o sądach powszechnych.

 

Prezydent nie określił, czy zawetuje ustawę przywracającą 79 sądów rejonowych zniesionych na początku roku w wyniku, tzw. reformy Gowina. Najpierw chciałby odbyć konsultacje ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, dopiero potem podejmie decyzję - poinformowałem.

 

Dobry pomysł prezydenta

 

Tematem mojej rozmowy z Bronisławem Komorowskim były też propozycje prezydenta ws. nowelizacji ustawy o sądach powszechnych - mające na celu zobiektywizowanie kryteriów tworzenia i znoszenia sądów. Propozycja prezydenta dotyczy nowego sposobu powoływania i znoszenia sądów rejonowych,  w oparciu o obiektywne kryteria ilościowe, czyli liczbę mieszkańców (co najmniej 60 tysięcy w okręgu działania sądu) i liczbę spraw, które w danych sądach rejonowych są rozpatrywane (co najmniej 7 tysięcy rocznie) - zaznaczyłem.

 

    

To jest dobry projekt. Naszym zdaniem wskazując na liczbę mieszkańców i liczbę spraw, zdaje się on znajdować uzasadnienie dla ewentualnego przywrócenia sądów w tych miejscach, w których zostały one zniesione - zaznaczyłem.

 

Wydaje nam się, że około 30 z 79 zniesionych sądów, dzięki tym rozwiązaniom, w tych miejscach gdzie jest najwięcej spraw i jest najwięcej mieszkańców, mogą zostać przywrócone - dodałem.

 

Myślę, że propozycja prezydenta spotka się z poparciem parlamentu. Jestem także zdania, że w tej sprawie znajdziemy porozumienie z koalicyjnym PSL-em, pomimo reprezentowania przez te klub w Sejmie ustawy obywatelskiej – podkreśliłem.

 

Konsultacje trwają

 

Wczoraj, prezydent rozmawiał o sądach z ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim, a także z Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Antonim Górskim. Szef resortu sprawiedliwości przedstawił Bronisławowi Komorowskiemu argumenty za niepodpisywaniem obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych.

 

6 czerwca Senat odrzucił ustawę głosami PO. Następnie Sejm bezwzględną większością głosów odrzucił stanowisko Senatu i ustawa trafiła do prezydenta. Prezydent na decyzję o tym czy ustawę podpisze, zawetuje lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ma czas do 10 lipca.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: prezydent.pl / Łukasz Kamiński, tvn24.pl, onet.pl

 

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio