Region: „Tak” dla budżetu partycypacyjnego - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: „Tak” dla budżetu partycypacyjnego

Dodano: 25 czerwca 2013

Foto

W pełni popieram inicjatywę wprowadzenia budżetu partycypacyjnego w gminach. Bywa, że samorządy nie są jeszcze gotowe na tego typu projekty, jednak dobrze oceniam fakt, że w wielu miastach prowadzi się dyskurs w tym temacie - powiedziałem w trakcie sobotniego (22.06.) spotkania w Ślesinie ze strukturami PO z powiatów konińskiego, kolskiego i tureckiego.

 

 

Doskonała forma kształtowania polityki lokalnej

 

Coraz częściej organizowane debaty nad budżetem świadczą o zwiększającej się aktywności społeczeństw lokalnych, w których mieszkańcy chcą mieć realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość i czują się odpowiedzialni za swoje małe Ojczyzny - zachwalałem poziom aktywności osób biorących udział w licznych spotkaniach dedykowanych budżetowi partycypacyjnemu. Udział społeczności lokalnych w współtworzeniu budżetów gmin zwiększa przejrzystość działań samorządu terytorialnego i jest doskonałą formą kształtowania polityki wielu miast - dodałem.

 

 

Źródło: www.obserwatorfinansowy.pl, infografika Wpływ obywateli na budżet miasta w 2012 r., D. Gąszczyk.

 

Więcej na temat budżetu partycypacyjnego znajdziesz tutaj.

 

Dalszą część naszego spotkania poświęciliśmy sytuacji wewnętrznej w wielkopolskiej Platformie Obywatelskiej, natomiast w Kłodawie, podczas kolejnego, sobotniego spotkania rozmawialiśmy głównie o planowanych inwestycjach w gminie, problemach infrastrukturalnych oraz potrzebie budowy nowej siedziby komisariatu Policji.

 

W Czerwonaku o prawie budowlanym

 

Cykl spotkań w regionie zakończyłem poniedziałkową (24.06.) wizytą w Czerwonaku, gdzie z tamtejszą strukturą PO dyskutowaliśmy o aktywności lokalnej, konieczności zmian przepisów dotyczących ładu przestrzennego oraz prawa budowlanego.

 

Przy tej okazji wspomniałem, że powstała komisja kodyfikacyjna do zmian Kodeksu budowlanego. Całe prawo budowlane i wszystko, co jest wokół zostanie przebudowane. Pracuje nad tym bardzo dobry zespół ludzi, a ponieważ jest to tak skomplikowana materia, w której pospiech nie jest wskazany, to prace nad projektem zmian powinny zakończyć się w przyszłym roku - podkreśliłem.

 

Przygotowane są także dwa uzupełniające się projekty zmiany ustawy o zamówieniach publicznych. Obowiązująca ustawa rodzi pewien problemem, który powoduje później spektakularne upadki firm, ze względu na wyścig cenowy i często przekracza to granicę rozsądku i możliwości - nadmieniłem.

 

Na zakończenie spotkania w podpoznańskim Czerwonaku, którego gospodarzem był przewodniczący lokalnej PO Piotr Picyk, poruszyliśmy kwestię przygotowań do wyborów samorządowych.

 

 

 

 

Źródło, fot. klub.platforma.org, www.obserwatorfinansowy.pl

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio