Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Będziemy bronić prezydenckiego weta [WIDEO]

Dodano: 27 czerwca 2013

Foto

Platforma w Sejmie będzie głosować za utrzymaniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Moim zdaniem, uda się zbudować porozumienie z PSL dotyczące kryteriów powoływania i znoszenia sądów rejonowych – zapowiedziałem dzisiaj (26.06) w rozmowie z dziennikarzami.

 

 

Liczę na porozumienie z PSL-em

 

Nie dziwię się wetu prezydenta, będziemy oczywiście to weto wspierać, jako klub parlamentarny – powiedziałem. Rozmawiałem na ten temat z szefem klubu PSL Janem Burym i rozumiem, że nasz koalicjant chce do końca bronić inicjatywy obywatelskiej, której był promotorem w parlamencie. Jednocześnie PSL jest wdzięczny prezydentowi, że wykazał inicjatywę co do tego, aby wprowadzić obiektywne kryteria powoływania i znoszenia sądów rejonowych - powiedziałem.

 

Pytany, czy liczę na to, że PSL poprze prezydencki projekt, powiedziałem, że jestem przekonany, że jeśli obronimy weto pana prezydenta, a jestem pewien, że tak będzie, wtedy będziemy spokojnie mogli zbudować porozumienie z PSL-em, co do obiektywnych kryteriów powoływania i znoszenia sądów rejonowych, jakie zaproponował pan prezydent.

 

Prezydent przedstawił własny projekt ws. racjonalnej organizacji sądów

 

Prezydent zawetował w środę obywatelską ustawę, która miała przywrócić 79 sądów zniesionych w wyniku

   

reorganizacji na mocy tzw. reformy Gowina. Bronisław Komorowski skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych

 

Według prezydenckiej propozycji, sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczna spraw cywilnych, karnych i nieletnich wpływających do sądu 

rejonowego z obszaru gminy lub kilku gmin, wynosi co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego.na podstawie obiektywnych kryteriów.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: tvpparlament.pl

 

 

 

 

Źródło, fot.: onet.pl, prezydent.pl / Wojciech Grzedzinski

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio