PO ma gotowy projekt likwidacji finansowania partii - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

PO ma gotowy projekt likwidacji finansowania partii

Dodano: 27 czerwca 2013

Foto

Projekt PO zmieniający ustawę o partiach politycznych w zakresie ich finansowania jest gotowy, zbieramy pod nim podpisy, a w najbliższych dniach zostanie złożony w Sejmie - powiedziałem dzisiaj (27.06.) w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

 

 

Likwidacja subwencji budżetowej przyniesie milionowe oszczędności

 

Obecnie partie finansowane są z budżetu z dwóch źródeł: w ramach subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot za nakłady poniesione na kampanię wyborczą przez te partie, które wprowadziły swoich kandydatów do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego.

 

    

Z kolei subwencję, wypłacaną w kwartalnych ratach, otrzymują te partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczyły próg 3 proc. poparcia oraz koalicje, które pokonały barierę 6 proc.

 

Likwidacja subwencji budżetowej przyniesie oszczędności w wysokości około 55 mln zł rocznie, a likwidacja dotacji spowoduje obniżenie wydatków z budżetu państwa w latach 2014-2019 o około 80 mln zł. Łączne oszczędności w latach 2014-2019 mają wynieść 424 mln zł.

 

Majątek partii głównie ze składek członkowskich

 

Po wykreśleniu ze źródeł dochodów subwencji i dotacji w ustawie o partiach politycznych pozostanie zapis, według którego "majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku". Utrzymane zostały też zapisy o tym, że majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne, a partia nie może prowadzić działalności gospodarczej.

 

Nowelizacja zwiększy zaufanie społeczne do partii politycznych, zmobilizuje same partie do zabiegania o środki od wyborców i poprawi dyscyplinę wydawania pozyskanych kwot.

 

 

 

Źródło, fot. pap.pl, sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski, klub.platforma.org

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio