Premier odnotował potwierdzenie swojego sukcesu - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Premier odnotował potwierdzenie swojego sukcesu

Dodano: 28 czerwca 2013

Foto

To jest naturalne dla każdego z nas, że rzeczy dobre, które się dzieją przyjmujemy jako oczywiste i od dawna należne. To, co złe, czego brakuje jest dolegliwością, o której się ciągle mówi – powiedziałem w piątkowym (28.06.) „Salonie Politycznym Trójki”. To jest naturalne i my się na to nie gniewamy. Taka jest polityka i w tym trzeba umieć się poruszać - dodałem.

 

Środowe porozumienie frakcji parlamentarnych w Brukseli służy temu, aby Polska otrzymała obiecane ponad 300 miliardów złotych na rozwój w najbliższych latach. Premier odnotował potwierdzenie swojego sukcesu, ogromnego sukcesu. Pod tym kątem trzeba patrzeć na to, co robi rząd i premier - zaznaczyłem.

 

Powinniśmy przypominać tego rodzaju kwestie, że niedawno skończył się bardzo trudny okres negocjacji, że walka o pieniądze dla Polski była kluczowa, z punktu widzenia naszego rozwoju, np. zmniejszania bezrobocia oraz rozwoju poszczególnych regionów. Trzeba się umieć chwalić tego typu rzeczami - powiedziałem.

 

Kampania b. ministra sprawiedliwości będzie na pewno ciekawa

 

Jarosław Gowin jest bardzo świadomym politykiem, który potrafi stawiać na swoim, wbrew czasami interesowi całości i Platformy. Moim zdaniem, Gowin chcę być politykiem wyrazistym i rozpoznawalnym z myślą o przyszłej karierze politycznej. Nie sądzę, aby uważał że wygra wybory w Platformie, dlatego myślę, że jest to kwestia budowania swojej pozycji na przyszłość - podkreśliłem.

 

Kampania byłego ministra sprawiedliwości będzie na pewno ciekawa. Jarosław Gowin zapewne dostarczy nam

    

różnych atrakcji swoimi pomysłami programowymi i zapewne będzie używał dosyć krytycznego, mocnego języka, jeśli chodzi o sytuację w Platformie. Liczę, że Gowin będzie prezentował takie pomysły programowe, z których być może jako Platforma, także skorzystamy, niezależnie od wyników wyborów. B. minister ma tego pozytywnego bzika deregulacyjnego i to akurat jest jego zaletą. Pozostaje bardzo liberalny w kwestiach gospodarczych i ta postawa jest cenna - oznajmiłem.

 

 

Zbyt mocny język jaki Gowin chce używać w tej kampanii może nie służyć nam na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że to jest kampania wewnętrzna w partii demokratycznej i język nie powinien być językiem zniechęcającym wyborców do nas. Jest delikatny balans, który Jarosław Gowin powinien utrzymać - mówiłem.

 

W walce o fotel przewodniczącego ten język jest jakoś usprawiedliwiony, ale wydaje się, że ze względu na rodzaje sformułowań warto uważać na ton. W otwartej demokratycznej kampanii trudno nie krytykować konkurenta w sposób otwarty, ale z drugiej strony, jednak potrzeba zachowywania pewnej wysokiej oceny przez nas samych partii, w której jesteśmy, w której działamy. Wydaje mi się, że wolałbym, żeby Gowin utrzymał tu pewną  równowagę – konkludowałem kwestię startu Jarosława Gowina.

 

Grzegorz Schetyna sam musi podjąć decyzję

 

Przez dłuższy czas wszyscy zastanawiali się czy Grzegorz Schetyna wystartuje. Myślę, że jego deklaracja w najbliższym czasie powinna paść. Nie jestem od tego, żeby namawiać do tak ważnej decyzji dojrzałych polityków i pewnych swoich racji, i celów, jakim jest Grzegorz Schetyna. To on sam musi zdecydować, bo to jest zbyt poważna kwestia, żeby ulegał jakimkolwiek namowom, czy podszeptom - oznajmiłem.

 

Partie nie powinny być finansowane z budżetu państwa

 

Obecnie zbieramy podpisy pod naszym projektem znoszącym finansowanie partii i przy tej okazji chciałbym przypomnieć, że to jest nasz stały postulat. Przez pierwsza lata PO nie brała pieniędzy z budżetu, zdecydowaliśmy

się na to wtedy, kiedy nasi przeciwnicy za pieniądze właśnie z budżetu zaczęli prowadzić bardzo profesjonalne  kampanie wyborcze. Uznaliśmy, że musimy mieć równe szanse w systemie demokratycznym, że każdy powinien mieć równe szanse i bez odpowiednich środków na takie kampanie nie wygramy – przypomniałem.

 

PSL w tej sprawie jest krytyczny i to jest zrozumiałe, tym bardziej, że ma swoje kłopoty i zaległości finansowe do spłaty. To też trudno dziwić się PSL-owi, że w tej sprawie jest krytyczny. Natomiast wracamy do tego stałego postulatu, aby partie polityczne były 

    

 finansowane ze składek czy darowizn – pointowałem rozmowę z redaktor Beatą Michniewicz.

 

 

 

 

 

Źródło, fot. polskieradio.pl, prcnscr z polskieradio.pl, sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio