Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej [FOTO, WIDEO]

Dodano: 30 czerwca 2013

Foto

Przyszłość Polski będzie zależała od tego, jaka będzie Platforma Obywatelska. PO jest w stanie wygrywać wielkie rzeczy, bo nie brakuje jej energii. Podstawowym przykazaniem dla nas powinno być to, co udało się wypracować Ślązakom: umiejętność połączenia tradycji i nowoczesności – mówił w sobotę (29.06.) premier Donald Tusk.

 

 

Szefowi rządu wtórował wiceprzewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna, podkreślając, że Polsce nie jest potrzebna wojna domowa, a Platformie  potrzebna jest współpraca. Musimy potrafić ze sobą rozmawiać, potrafić siebie słuchać i potrafić wspólnie wyciągać wnioski. Aby to wszystko, co robimy od lat miało sens, to naprawdę musimy być razem, tworzyć wspólnotę i naprawdę musimy wspólnie pokonywać problemy. Musimy potrafić ze sobą rozmawiać i potrafić siebie słuchać – podkreślał Schetyna.

 

PO ma prowadzić Polskę do zwycięstw

 

Przemawiając do zgromadzonych w Chorzowie delegatów Konwencji Krajowej PO, Donald Tusk zaznaczył, że PO musi być taka, jaki jest Śląsk, Ślązacy przez całą swoją historię. To właśnie na Śląsku widać energię, której Polska potrzebuje - dodał.

 

    

 

Jesteśmy tu po to, żeby spojrzeć prosto w oczy tym, którzy mają do nas pretensje. Musimy z podniesionym czołem umieć rozmawiać – przyznał szef rządu. Zastrzegł jednak, że uczciwość w publicznej dyskusji nie oznacza, że należy poddawać się pesymistycznym wizjom, chęci rozdrapywania ran. PO jest od tego, żeby prowadzić Polskę do zwycięstw, a nie od rozpatrywania narodowych klęsk – stwierdził.

 

Praca dla wszystkich, którzy jej chcą

 

W swoim przemówieniu Donald Tusk przedstawił też podstawowe punkty planu dla Polski, które rząd sprawowany przez PO chce w przyszłości zrealizować. Nasz program dla Polski można nazwać jednym słowem: "Praca". Praca dla wszystkich Polaków, którzy jej chcą – podkreślił. Drugą podstawą programu ma być odpowiednie wykorzystanie funduszy europejskich, które rządowi PO-PSL udało się wynegocjować w budżecie unijnym na lata 2014-20. Trzecim elementem planu rozwoju Polski jest energetyka, oparta przede wszystkim o polskie surowce energetyczne: węgiel i gaz łupkowy – mówił premier.

 

Przewodniczący PO wielokrotnie podkreślił, że siłą partii, która dała jej bezprecedensowe zwycięstwa wyborcze, jest właśnie jej różnorodność, wielość nurtów i opinii. W PO jesteśmy różnorodni: łączymy tradycję z różnorodnością. Kluczem do zwycięstwa nie jest przebranie się za Kaczyńskiego lub Palikota. Chce, żeby tu zmieścili się wszyscy. Nie możemy zgubić ani jednego Polaka. Specjalistów od dzielenia Polaków jest wystarczająco dużo – mówił Donald Tusk.

 

Trzeba sprostać rozbudzonym nadziejom

 

Z kolei poseł Jarosław Gowin zaapelował o szczerą, wewnętrzną debatę i głębokie zmiany w samej Platformie. Na nasze rządy przypadł kryzys. Musimy rozliczyć się z dokonań  i porażek - przekonywał b. minister. Mamy wiele powodów do dumy. Pod rządami PO Polska rozwijała się szybciej niż jakikolwiek kraj w Europie (…). Wiele zdołaliśmy zrealizować. Ale wszyscy wiemy, jak wiele zostało do zrobienia. Kryzys gospodarczy nie tłumaczy wszystkiego – mówił.
 

    


W podobnym duchu wypowiedział się pierwszy wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Nie możemy wszystkiego zrzucać na kryzys. Tłumaczymy jego skutki, przyczyny, ale też musimy mieć własną refleksję i szukać w tych ostatnich sześciu latach błędów, które popełniliśmy oraz zaniechań – powiedział. 


Jak zaznaczył, PO rozbudziła nadzieje Polaków, mówiąc w 2011 r. o "Polsce w budowie". - Dzisiaj ta budowa, to nie tylko etapy, procesy, ale też czasami zniecierpliwienie, dlaczego tak długo to trwa – dodał.Bezpośredni wybór przewodniczącego i przyspieszone wybory struktur lokalnych

 

Konwencja Krajowa PO uchwaliła odpowiednią zmianę statutu partii, która pozwala na wybór przewodniczącego Platformy Obywatelskiej przez wszystkich jej członków, a Rada Krajowa zadecydowała także o zmianie regulaminu wyborów w strukturach lokalnych Platformy Obywatelskiej – przyspieszeniu ich terminów. Wybory w kołach, a następnie w strukturach powiatowych i regionalnych rozpoczną się 1 września 2013 r., a zakończą już 27 października.

 

Cały proces wyborów władz na nową kadencję zwieńczy w listopadzie zjazd Konwencji Krajowej PO.

 

 

Więcej: GALERIA, WIDEO.

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio