Region: Zaplecze PiS-u nie szuka dialogu [FOTO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Zaplecze PiS-u nie szuka dialogu [FOTO]

Dodano: 01 lipca 2013

Foto

 

To jest bezczeszczenie tego miejsca, niedopuszczalny i pełen pogardy atak grupy szturmowej "Gazety Polskiej", który jest daleki od języka dialogu. Na takie zachowanie nie ma naszej zgody – powiedziałem podczas zorganizowanej w poniedziałek (01.07) konferencji prasowej, na temat incydentu, który miał miejsce w 57. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r. Członkowie klubu "Gazety Polskiej" zakłócili wówczas obchody obrażając minister Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania.

 

 

Klub Gazety Polskiej bezcześci święte dla poznaniaków miejsca  

 

W przypadkach, gdzie dochodzi do niechęci czy mowy nienawiści, prokuratura niewiele może, bo chodzi o zmianę nieprawdziwych przekonań. Dlatego apelujemy o uszanowanie ważnych dla historii Poznania miejsc. Chcemy działać poprzez rozmowę, pokazując jak jest naprawdę – dodałem, pytany czy zamierzamy składać doniesienie do prokuratury.

 

Takie zachowanie jest nie do zaakceptowania. Przyszliśmy tam, by złożyć hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956. To dla Poznania święta data. Zachowanie członków klubu "Gazety Polskiej" było niechrześcijańskie i niepatriotyczne. Ja jestem gotowa na spotkania i rozmowę, ale o realnych rzeczach, faktach, a nie o mitach i urojeniach. Do tego trzeba jednak chęci drugiej strony - skomentowała całą sprawę Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która towarzyszyła mi w konferencji.

 

  

 

Z jednej strony mamy przedstawiającego swoje plany na Polskę Jarosława Kaczyńskiego, który od pewnego czasu pokazuje łagodniejszą twarz, a z drugiej, działania będącej zapleczem PiS grupy z klubu "Gazety Polskiej", która w istocie pokazuje, co naprawdę myślą niektórzy działacze PiS-u – mówiłem w dalszej części konferencji prasowej.

 

Konwencja zakończyła się sukcesem

Podczas konferencji odniosłem się także do sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Chorzowie, która, moim zdaniem, zakończyła się sukcesem, a decyzje, na niej podjęte, świadczą o jedności i braku podziałów w partii – podkreśliłem.

Sobotnia konwencja krajowa PO zmieniła statut tak, aby przewodniczącego partii wybierano w wyborach powszechnych. O stanowisko to będzie ubiegać się dwóch kandydatów: Jarosław Gowin i Donald Tusk. Ustaliliśmy również harmonogram wyborów zarówno przewodniczącego PO, jak i pozostałych władz – poinformowałem.

 

Przyjęcie zasady powszechności wyborów i decyzja wiceszefa PO Grzegorza Schetyny, że nie będzie kandydował na szefa partii, to dowód na jedność Platformy. Decyzja marszałka Schetyny została przyjęta aplauzem, a to najlepiej świadczy o naszej jedności i braku podziałów - powiedziałem.

 

Do dzisiaj nie słyszałem o debacie Gowin– Tusk, nie wiem czy Jarosław Gowin będzie do takiej debaty parł, czy będzie mu na niej zależało. Debaty nigdy nie są oczywiście złe i myślę, że premier Tusk nigdy by się od żadnej debaty, z żadnym konkurentem nie uchylał, ale nie wiem czy to się mieści w pewnej taktyce, jaką obrał Jarosław Gowin – odpowiedziałem, pytany o ewentualną debatę kandydatów PO.

 

  

 

Jeżeli chodzi o Jarosława Gowina, to mam nadzieję, że jego kampania nie będzie pokazywała podziałów w partii, a wskazywała rzeczy, które według b. ministra sprawiedliwości trzeba zmienić. Zobaczymy, jaki wynik osiągnie Jarosław Gowin, jaką będzie miał kampanię. Sądząc po jego wystąpieniu, można mieć nadzieję, że nie będzie to kampania, która będzie pokazywała podziały czy nasze słabości, a jedynie będzie krytyką tych rzeczy, które Gowin uważa za konieczne do zmiany – oceniłem.

 

Zgodnie z ustalonym w sobotę harmonogramem wyborów, szefa PO wybierze około 40 tysięcy członków PO, którzy będą głosować korespondencyjnie lub przez internet. Przewodniczący Platformy zostanie wybrany bezwzględną większością głosów, a wyniki głosowania mają być znane 23 sierpnia – poinformowałem. Z kolei do końca października wybierzemy nowe władze w kołach, powiatach i regionach. Ten proces wyborczy zakończy się konwencją krajową 23 lub 30 listopada – dodałem.

Według mnie, kolejne wybory władz na szczeblu powiatowym i regionalnym mogą być też powszechne. Takie są uzgodnienia marszałka Schetyny z premierem Tuskiem - oznajmiłem.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Na zakończenie konferencji, relacjonując postępy w pracach legislacyjnych klubu parlamentarnego, wspomniałem o nowych rozwiązaniach dotyczących zamówień publicznych oraz odpowiadałem na pytania dziennikarzy.

 

Więcej [GALERA]: tutaj

 

 

 

Źródło, fot.: gloswielkopolski.pl, gazeta.pl, rp.pl, Krzystof Kaczanowski

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio