Projekt prezydenta skoryguje reformę Gowina - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Projekt prezydenta skoryguje reformę Gowina

Dodano: 02 lipca 2013

Foto

Osobiście bardzo mi zależało na tego rodzaju projekcie i porozumieniu, żeby dokonać korekty reformy ministra Gowina i ta korekta zostanie na pewno dokonana. Mają być przyjęte kryteria ilościowe, jeśli chodzi o powoływanie i znoszenie, tzw. małych sądów. Dzięki tym założeniom w Wielkopolsce, w 9 miejscowościach będą te sądy na nowo powołane - mówiłem w trakcie poniedziałkowej (01.07.) konferencji prasowej w Poznaniu.

 

Czeka nas jeszcze dyskusja nad tym, czy ten próg ewentualnie jeszcze nie zmodernizować, przynajmniej wiem o tym, że PSL będzie miał taki zamiar i będziemy musieli się tutaj porozumieć, tak żeby wybrać zdrowy rozsądek, jako właściwe źródło podejmowania decyzji - dodałem.

 

To jest bardzo ważne, żeby w przyszłości niearbitralne decyzje ministra sprawiedliwości, ale pewne stałe kryteria przyjęte ustawowo decydowały o tego rodzaju decyzjach. Takie kryteria będą służyły mobilności. To jest z naszego, wielkopolskiego punktu widzenia bardzo ważny projekt ustawy - podkreśliłem.

 

Prezydenckie kryteria

 

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawiając w ubiegłym tygodniu (26.06.)  własną propozycję uporządko-

    

wania sytuacji sądów, w ramach inicjatywy legislacyjnej, skierował do Sejmu projekt zmian ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Jednocześnie podjął decyzję o przekazaniu do ponownego rozpatrzenia obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych - mówiłem.

 

Uzasadniając swoje propozycje, prezydent podkreślał, iż chodzi o racjonalność procesu tworzenia i likwidacji sądów i uniknięcie przez to rozbieżności między wizją resortu sprawiedliwości, a oczekiwaniem społeczności lokalnych - przekonywałem

 

Projekt głowy państwa wprowadza wytyczne dla szefa resortu, którymi ma się kierować w powoływaniu sądów rejonowych. Pierwszym kryterium jest wielkość gminy lub kilku gmin, w których mieszka co najmniej 60 tys. osób i rocznie z tego terenu wpływa co najmniej 7 tys. spraw cywilnych, karnych i dotyczących nieletnich. Dodatkowo, sądy mogą zostać również utworzone, gdy w danym powiecie mieszka mniej niż 60 tys. osób. W tym wypadku warunkiem jest spełnienie drugiego kryterium, tj. odpowiedniej liczby spraw - oznajmiłem.

 

Na nowo powstanie 9 sądów rejonowych w Wielkopolsce

 

Według Bronisława Komorowskiego z 79 sądów zamienionych w oddziały zamiejscowe innych sądów należy przywrócić 27. Dzięki projektowi na mapę sądów rejonowych w Wielkopolsce wrócić mogą sądy w: Nowym Tomyślu, Krotoszynie, Chodzieży, Złotowie, Wrześni, Śremie, Gostyniu, Słupcy i w Obornikach - poinformowałem.

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: gazetaprawna.pl, Krzysztof Kaczanowski, Łukasz Kamiński

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio