Region: Z wizytą w Ostrowie Wielkopolskim [FOTO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Z wizytą w Ostrowie Wielkopolskim [FOTO]

Dodano: 04 lipca 2013

Foto

Konwencja Platformy Obywatelskiej w Chorzowie zakończyła się sukcesem, przyjęliśmy bezpośredni sposób wyboru przewodniczącego oraz przegłosowaliśmy zmiany w kalendarzu wyborczym. Ma to na celu demokratyzacje naszych wewnętrznych wyborów oraz uchronienie Platformy przed zbyt długą kampanią wewnętrzną - mówiłem podczas wtorkowego (02.07.) spotkania z lokalnymi strukturami PO w Ostrowie  Wielkopolskim. Głównym tematem naszych rozmów był stan przygotowań do wyborów wewnętrznych w PO oraz prace rządu i klubu parlamentarnego.

 

Już w sierpniu możemy poznać nowego przewodniczącego PO

 

Potencjalni kandydaci na szefa PO mają jeszcze kilka dni na oficjalne zgłoszenie swoich kandydatur. Bierne prawo wyborcze w wyborach przewodniczącego Platformy przysługuje członkom PO, którzy wyrazili pisemną zgodę na kandydowanie oraz uzyskali poparcie, co najmniej 10 członków Rady Krajowej PO - zaznaczyłem.

 

  

 

Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej RP zostanie ten kandydat, który uzyska bezwzględną większość głosów członków PO. Jeśli w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, zostanie przeprowadzona druga tura wyborów, w której wezmą udział dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Głosy będzie można oddać drogą korespondencyjną bądź przez internet. Uwzględniając czas potrzebny za zebranie głosów, mam tutaj na myśli te nadesłane pocztą, pierwsza tura wyborów przewodniczącego PO może zakończyć się w sierpniu. W przypadku, gdyby potrzebna była druga tura wyborów, procedura głosowania mogłaby zakończyć się na przełomie września i października - oznajmiłem. 

 

W chwili obecnej, jak wszyscy wiemy, chęć ponownego kandydowania na przewodniczącego PO zgłosił obecny lider partii, premier Donald Tusk. Na tę chwilę jego kontrkandydatem jest poseł PO Jarosław Gowin, który w trakcie sobotniej Konwencji potwierdził swój zamiar startu w wyborach. Pierwszy wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że nie wystartuje w wyborach. Jego decyzja spotkała się z gromkimi brawami - przypomniałem

 

Obradująca po Konwencji Rada Krajowa zadecydowała także o zmianie regulaminu wyborów w strukturach lokalnych Platformy Obywatelskiej, dokładnie o ich przyspieszeniu. Zgodnie z nowym harmonogramem, wybory w kołach będą miały miejsce między 1 a 15 września 2013 roku. Zjazdy w powiatach odbędą się między 30 września a 6 października, natomiast zjazdy regionalne między 21 a 27 października. Zwieńczeniem cyklu wyborczego będzie Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej, w trakcie której wybierzemy władze krajowe PO  się w dniach 23 lub 30 listopada - zaznaczyłem.

 

Obwodnica najważniejszą inwestycją

 

Istotnym tematem naszych rozmów była również kwestia budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, na dokończenie której potrzeba jeszcze znacznych środków, ale z drugiej strony, nie ma dla nas ważniejszej komunikacyjnej sprawy - zapewniłem. Jakiś czas temu, wraz z marszałkiem Markiem Woźniakiem przedstawiliśmy naszą koncepcję w ministerstwie transportu i jestem dobrej myśli jeśli chodzi o tę inwestycję - dodałem.

 

  

 

Na zakończenie spotkania, którego gospodarzem był prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, rozmawialiśmy o, m.in skutkach wejścia w życie nowych zasad gospodarowania odpadami, na przykładzie Ostrowa Wielkopolskiego.

 

  

Więcej [GALERIA]: tutaj

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, Milena Taciak

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio