Region: Proponowane rozwiązania przyniosą pozytywne skutki - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Proponowane rozwiązania przyniosą pozytywne skutki

Dodano: 09 lipca 2013

Foto

Zmiany w mechanizmie finansowania partii politycznych, proponowane przez PO, przyniosą pozytywne skutki społeczne, gospodarcze i finansowe. Liczymy, że przyczynią się zwiększenia zaufania społecznego do partii oraz zmobilizują same organizacje do zabiegania o środki od wyborców i poprawią dyscyplinę wydawania pozyskanych kwot - mówiłem wczoraj (08.07.) w Stęszewie, podczas spotkania z tamtejszą strukturą PO. 

 

424 mln oszczędności

 

W czwartek (04.07.) złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy, która przewiduje likwidację finansowania partii politycznych z budżetu. Chcemy, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2014 r.  Nasz projekt zmienia ustawę o partiach politycznych oraz kodeks wyborczy - poinformowałem.

 

Obecnie partie finansowane są z budżetu z dwóch źródeł: w ramach subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot za

    

nakłady poniesione na kampanię wyborczą przez partie, które wprowadziły swoich kandydatów do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. Z kolei subwencję, wypłacaną w kwartalnych ratach, otrzymują partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczyły próg 3 proc. poparcia oraz koalicje, które pokonały barierę 6 proc. - przypomniałem.

 

Proponujemy wykreślenie ze źródeł dochodów partii politycznych subwencji i dotacji.W ustawie o partiach politycznych miałby pozostać jedynie zapis, według którego majątek partii powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku - wyjaśniłem zebranym.

 

Utrzymane, w naszej opinii, powinny zostać także zapisy, iż majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne, a organizacja nie może prowadzić działalności gospodarczej - oznajmiłem.

 

Spełniamy oczekiwania społeczne

 

Jak zaznaczyliśmy w uzasadnieniu naszego projektu, uchwalenie projektowanych rozwiązań przyniesie pozytywne skutki społeczne, gospodarcze i finansowe. Liczymy, że zmiany przyczynią się zwiększenia zaufania społecznego do partii politycznych oraz zmobilizuje same organizacje do zabiegania o środki od wyborców i poprawi dyscyplinę wydawania pozyskanych kwot. Proponowana zmiana jest również odpowiedzią na oczekiwania społeczne, co potwierdzają liczne badania opinii publicznej - zaznaczyłem.

 

Ponadto, w aktualnej sytuacji finansów państwa, proponowane rozwiązanie jest jednym ze sposobów mających na celu pozyskanie oszczędności w wysokości około 55 mln zł rocznie, a likwidacja dotacji spowoduje obniżenie wydatków z budżetu państwa w latach 2014-19 o około 80 mln zł. Łączne oszczędności w latach 2014-2019 mają wynieść 424 mln zł -  wyliczałem.

 

Odnosząc się do propozycji naszego koalicjanta, podkreśliłem, że nie jesteśmy zwolennikami takiego arcyrównościowego traktowania wszystkich podmiotów niezależnie od poparcia.

 

Przewodniczącego PO poznamy z końcem sierpnia

 

W minioną niedzielę minął termin, do którego potencjalni kandydaci mogli zgłaszać swój udział w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj już wiemy, że w wyborach, używając terminologii sportowej,  stanie na przeciwko siebie Jarosław Gowin i Donald Tusk - poinformowałem.

 

Głosowanie będzie odbywać się korespondencyjnie i elektronicznie. W najbliższych dniach wszyscy członkowie

    

PO, posiadający czynne prawo wyborcze, otrzymają listem poleconym „Pakiety Wyborcze”, w skład których będzie wchodzić karta do głosowania oraz instrukcje dotyczące terminu i sposobu oddania głosu. Krajowa Komisja Wyborcza zatwierdziła ich treść w niedzielę, po zamknięciu listy kandydatów - wyjaśniłem. Wyniki głosowania  Komisja Wyborcza przedstawi po 23 sierpnia - dodałem.

 

 

 

W sprawach różnych o S5 i wyborach samorządowych

 

Na zakończenie spotkania, którego gospodarzami były Panie Agnieszka Molenda i Katarzyna Lewandowska dyskutowaliśmy o budowanej drodze S5, przygotowaniach do przyszłorocznych wyborów samorządowych oraz podsumowywaliśmy walkę o prezydenturę w Elblągu.

 

 

 

 

 

Źródło: platforma.org, sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio