Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zbrodnia wołyńska. 70. rocznica [WIDEO]

Dodano: 11 lipca 2013

Foto

Spirala nienawiści i przemocy eskalowała już jesienią 1942 r. i eskalowała przez kolejne lata. Jej apogeum nastąpiło 11 lipca 1943 roku, kiedy to Ukraińska Powstańcza Armia, często wspierana przez miejscową ludność ukraińską, dopuściła się skoordynowanych, masowych morderstw na Polakach zamieszkujących Kresy Wschodnie II Rzeczpospolitej.

 

Według szacunków polskich historyków, liczba Polaków zabitych przez Ukraińców na Wołyniu wynosi, co najmniej 60 tys., w Galicji 30-40 tys. oraz 6-8 tys. na innych terenach.

 

Rzeź wołyńsko-galicyjska, była częścią planu UPA: walki o Ukrainę „wolną od Polaków”. Ich kulminacja nastąpiła na Wołyniu podczas „krwawej niedzieli” 11 lipca 1943 r. -  wykorzystano fakt gromadzenia się ludności w kościołach. Ukraińskie ataki doprowadziły do kontrakcji polskiego podziemia, aby powstrzymać akcje UPA, a czasem, aby dokonać zwykłego odwetu. Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie prowadziły w latach 1944-45 uderzenia także na ukraińskie wsie, zabijając również cywilów. Liczbę ofiar ukraińskich szacuje się na 10 tys.

 

Obchody rocznicy

 

Dzisiaj (11.07.) w Warszawie, na Skwerze Wołyńskim oddałem hołd poległym w rzezi wołyńsko-galicyjskiej. W obchodach 70. rocznicy zbrodni, poprzedzonych mszą polową, uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

 

 

 

Prezydent Komorowski, zwracając się do zebranych, podkreślił, iż przykładem wspólnego polsko-ukraińskiego poszukiwania prawdy o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej sprzed 70 lat jest ogłoszona 28 czerwca deklaracja biskupów z obu państw, w której duchowni dystansują się od poglądów i osób zakłamujących oraz usprawiedliwiających zbrodnie na Polakach, potępiają "skrajny nacjonalizm i szowinizm, który przed 70 laty popchnął do zbrodni Organizację Ukraińskich Nacjonalistów" - dodał.

 

Deklaracja - tłumaczył Bronisław Komorowski - mówi otwarcie o zbrodniach na Wołyniu, których symbolem stały się wydarzenia z 11 lipca 1943 r. Ofiarami zbrodni i czystek etnicznych stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci, starców; przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych - przypomniał prezydent, dodając, że pragnieniem Polaków jest godne upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej w miejscach ich cierpienia, co wynika z ich chrześcijańskiego prawa do pochówku - podkreślił.

 

Uroczystość w asyście honorowej Wojska Polskiego zakończył apel poległych.

 

 

Więcej [WIDEO]: tvpparlament.pl

 

 

 

 


Źródło, fot: prezydent.pl. Tygodnik Powszechny, Onet.pl, WP, tvpparlament.pl, tvn24.pl

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio