Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Liczymy na poparcie większości Izby

Dodano: 16 lipca 2013

Foto

Mamy nadzieję, że nasz pomysł likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa zyska poparcie większości Izby. Projekt stosownych zmian złożyliśmy w Sejmie 4 lipca – mówiłem w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. Wczoraj (15.07.), podczas w polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, premier Donald Tusk nie wykluczył, że uda się w różnych klubach pozyskać zwolenników naszego projektu.

 

Jak zaznaczył szef rządu, będziemy rozmawiać, bo większość trzeba zbudować, a w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni będziemy mieli jasność.

 

Nasz projekt zmienia ustawę o partiach politycznych oraz kodeks wyborczy. Po wykreśleniu ze źródeł dochodów

    

subwencji i dotacji w ustawie o partiach politycznych pozostanie zapis, według którego "majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku". Utrzymane zostały też zapisy o tym, że majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne, a partia nie może prowadzić działalności gospodarczej.

 

Chcemy, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2014 r. zwłaszcza, że likwidacja subwencji budżetowej przyniesie oszczędności w wysokości około 55 mln zł

rocznie, a likwidacja dotacji spowoduje obniżenie wydatków z budżetu państwa w latach 2014-2019 o około 80 mln zł. Łączne oszczędności w latach 2014-2019 mają wynieść 424 mln zł.

 

 

Projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych oraz ustawy – Kodeks wyborczy dostępny jest: tutaj

 

 

 

 

Źródło: gazetaprawna.pl, gazeta.pl, sejm.gov.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio