Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Zawieszenie progu ostrożnościowego ma charakter tymczasowy

Dodano: 18 lipca 2013

Foto

Realia często nakazują nam na nowo zmierzyć się z wyzwaniami i taką mamy w tej chwili sytuację. Oczywiście będziemy się starali w tej kwestii, na ile to tylko możliwe, pracować z ministrem finansów i rządem. Rozwiązania, które zaproponuje w najbliższym czasie rząd są rozwiązaniami tymczasowymi, a naszym zadaniem jest, żeby ta tymczasowość nie obróciła się w stan stały – mówiłem wczoraj (17.07.) podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie, odnosząc się do zapowiedzianej przez rząd nowelizacji tegorocznego budżetu.

 

 

Widząc już od dwóch miesięcy sygnały ożywienia gospodarczego jestem przekonany, że będzie to absolutnie sytuacja przejściowa – dodałem.

 

Mamy mniejsze wpływy przede wszystkim z CIT-u. Prognoza w tym zakresie ministra finansów nie potwierdziła,

 

    

a więc przyjdzie nam rozstrzygnąć kwestię ograniczenia wydatków budżetu, jak i tez zwiększenia deficytu, o czym mówił premier – kontynuowałem.

 

Być może brak reform w UE przyczyną problemów

 

Patrząc z punktu widzenia głównych czynników, które wpływają na spowolnienie gospodarcze w Polsce, a są to czynniki zewnętrzne, można powiedzieć, że apel Gowina jest skierowany do wszystkich rządów europejskich i Stanów Zjednoczonych ponieważ stamtąd płynęły główne przyczyny tak narastającego kryzysu i jego drugiej fali - odniosłem się

do słów b. ministra, które zamieścił w poniedziałek na Twitterze. Być może brak reform w systemie Unii Europejskiej generalnie złożył się na dzisiejsze spowolnienie i kłopoty naszego budżetu - dodałem.


Jak najszybciej pokonać spowolnienie

 

To, co my możemy robić staramy się robić i dzisiejsza konferencja jest tego najlepszym przykładem. Staramy się wprowadzać wszystkie te zmiany, które mają służyć temu, aby jak najszybciej pokonać spowolnienie gospodarcze - przypomnę wcześniejsze: elastyczny czas pracy, kwestie kasowego VAT-u - wyliczałem.

 

Z informacji jakie posiadamy, wydatki nie mają dotknąć kwestii inwestycyjnych, mają to być oszczędności, a więc mają być to wydatki, które będą dotykały głównie tej sfery, która jest sferą urzędową czy biurokratyczną. Przygotowanie konkretnych wskazań, działów leży po stronie rządu i to rząd musi zaproponować Sejmowi ewentualną zmianę, nowelizację a my będziemy to rozważali - mówiłem.

 

W polityce pamięć bywa najkrótsza

 

Pamięć jest krótka, a polityka jest taką sferą, w której pamięć bywa najkrótsza, dlatego chcę przypomnieć, że

    

przez wiele lat Jacek Rostowski był ministrem, który dobrze przewidywał, dobrze prognozował zmiany i był chwalony za swój sposób działania nie tylko w Polsce, ale także w Europie i plasował się w trójce najlepszych ministrów finansów w różnych rankingach europejskich. Nie chcę wypowiadać się na temat poziomu i jakości prac poszczególnych ministrów, od tego jest premier i wszelkie decyzje są w jego rękach – resumowałem temat noweli tegorocznego budżetu.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, premier.gov.pl

 

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio