Szerszy dostęp do MdM [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Szerszy dostęp do MdM [WIDEO]

Dodano: 24 lipca 2013

Foto

W dyskusjach parlamentarnych, w uzgodnieniu z rządem i koalicjantem stwierdziliśmy, że program „Mieszkanie dla Młodych” należy poszerzyć tak, aby był on także istotny i skuteczny dla dodatkowej grupy młodych ludzi. Chcemy, aby dofinansowanie objęło nie tylko zakup mieszkania, ale też budowę i kupno domu jednorodzinnego - powiedziałem wczoraj (23.07.) na konferencji „Szerszy dostęp do MDM”, zorganizowanej w Sejmie.

 

Mamy wspólne uzgodnienie dwóch klubów parlamentarnych, żeby program rządowy poszerzyć o bardzo dużą grupę młodych małżeństw, młodych ludzi – wtórował mi Jan Bury, przewodniczący klubu parlamentarnego PSL-u, będącego współorganizatorem konferencji.

 

Naszym celem jest, aby prace w komisji nad tą ustawą zakończyć w tym tygodniu. Jest duża szansa, że już po wakacjach w trakcie trwania swoich prac Sejm mógłby przyjąć tę ustawę - dodał Bury.

 

Wsparcie dla młodych i impuls gospodarczy

 

Szczegóły proponowanych w ustawie rozwiązań przedstawiła towarzysząca mi posłanka Platformy Obywatelskiej Bożena Bukiewicz. Ustawa „Mieszkanie dla młodych” wpisuje się w program rządu PO-PSL dla rodziny- powiedziała. W sumie znajdzie się ponad 3 mld 627 mln na program „Mieszkanie dla Młodych”. Uważam, że ten gest w dobie problemów jakie mają wszystkie kraje europejskie świadczy o tym, że rząd PO-PSL dba o młodych ludzi- oceniła posłanka PO.

 

Liczymy że będzie to duże wsparcie dla młodych ludzi, ale też impuls pobudzający polską gospodarkę- dodał Andrzej Dąbrowski z PSL.

 

Własne „M” tańsze nawet o 20%

 

Pierwsze czytanie projektu ustawy ws. programu „Mieszkanie dla Młodych” odbyło się w połowie czerwca. Program, będący kontynuacją wygasłego w ubiegłym roku programu "Rodzina na swoim", zakłada pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego.

 

Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo,

województwa, miasta wojewódzkiego i gmin z nim sąsiadujących.

 

5 lat wsparcia

 

     

dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

 

Cena mieszkania z dopłatą nie będzie mogła przekroczyć określonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego

 

 

 

 

Zgodnie z projektem nie będzie można sprzedać lub wynająć takiego mieszkania. Jeżeli beneficjent programu w ciągu pięciu lat od zakupu sprzeda mieszkanie, to będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu. Nie będzie odbierane natomiast wsparcie z tytułu posiadania dzieci. Sankcji nie będzie także wówczas, jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania. Żadnych sankcji z tytułu sprzedaży mieszkania z dopłatą nie będzie po upływie pięciu lat od jego zakupu.

 

W projekcie dokładnie określono, kto nie będzie mógł skorzystać z programu. Osoby korzystające z dopłat do kredytów nie będą mogły być właścicielami innego mieszkania czy udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Mieszkanie z dopłatą w ramach programu musi być ich pierwszą kupowaną nieruchomością.

 

Projekt dopuszcza możliwość wynajęcia nowo wybudowanego mieszkania od dewelopera, a dopiero po jakimś czasie sfinalizowania z nim transakcji zakupu mieszkania.

 

Po wejściu w życie ustawy, zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie wykonawcze. Bank Gospodarstwa Krajowego, a także banki komercyjne, z którymi będą zawierane umowy, muszą mieć czas na przygotowanie się do realizacji ustawy. Osoby, które będą chciały skorzystać z programu "Mieszkanie dla młodych", będą miały czas na składanie wniosków do 30 września 2018 r.

 

Program ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 roku.

 

Koalicja przetrwa

 

Wszystkie słowa krytyki trzeba przyjmować, natomiast nie jesteśmy zwolennikami tego, żeby komentować problemy

 

     

wewnętrzne naszego koalicjanta. Myślę, że nasza współpraca układa się dobrze. Są nie liczne punkty, w których różnimy się w poglądach, np. kwestie małych sądów, ale zawsze staramy się ustalać nasze stanowisko jako wspólne, przykładem jest „MDM”. Nie widzę żadnego zagrożenia, o którym mówił premier Piechociński. Powiem krótko - koalicja przetrwa – mówiłem,  pytany w drugiej części konferencji o współpracę z koalicyjnym PSL-em.

 

 

Moim zdaniem, Janusz Piechociński nie ma racji, łącząc głosowanie w sprawie uboju z sytuacją wewnątrz PO. Rozumiem rozżalenie wicepremiera, ale uznaliśmy w Platformie, że głosowanie w tej sprawie to kwestia światopoglądowa, nie zaś gospodarcza, jak chce PSL, a w sprawach sumienia nie ma u nas dyscypliny – podsumowałem. 

 

 

Więcej: [WIDEO]: tutaj

 

 

 

źródło, fot.: sejm.gov.pl, klub.platforma.org, premier.gov.pl

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio