Prawo własności do działki dla działkowców [WIDEO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Prawo własności do działki dla działkowców [WIDEO]

Dodano: 30 lipca 2013

Foto

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna, pracująca nad nowym prawem o ogrodach działkowych, zaakceptowała poprawkę Platformy Obywatelskiej, pozwalającą uwłaszczać działkowców - poinformowali przedstawiciele komisji.

 

Porozumienie spełniające oczekiwania Trybunału

 

Wiceprzewodnicząca KP PO Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że przyjęte zapisy o uwłaszczeniu działkowców są nie tylko odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ale także realizacją postulatu działkowców – zgłoszonego w obywatelskim projekcie ustawy. Proponowany zapis przewiduje, że działkowiec będzie mógł otrzymać prawo własności do działki, a nie prawo jej bezterminowego użytkowania - dodała.

 

Prace nad nową ustawą o ogrodach działkowych to pilne zadanie, a jeżeli do końca roku nie przygotujemy dobrej ustawy działkowej, wówczas sytuacja ogrodów działkowych będzie bardzo trudna – kontynuowała posłanka. Dlatego tak ważne jest, by w porozumieniu z działkowcami wypracować projekt, który spełni oczekiwania Trybunału - zaznaczyła.

 

Tylko cele ogrodowe

 

Uwłaszczenie będzie polegać na tym, że dotychczasowe użytkowanie wieczyste lub własność posiadania przez PZD, będzie mogła być ujawniona w księdze wieczystej na indywidualnego działkowca. Oznacza to, że jeżeli 

 

     

nieruchomość, na której znajduje się działka, stanowi własność stowarzyszenia ogrodowego albo została mu oddana w użytkowanie wieczyste, to na pisemny wniosek działkowca stowarzyszenie ogrodowe (w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania wniosku) ustanawia nieodpłatnie na jego rzecz prawo własności albo prawo użytkowania wieczystego- wyjaśnił poseł Marek Łapiński.

 

Nie ma możliwości, aby działki były przeznaczone na cele inne niż ogrodowe, na terenie działek nie będą budowane domy ani nie będą one przedmiotem obrotu inwestycyjnego-  zapewnił poseł.

 

Odbyliśmy wiele spotkań z działkowcami

 

W wielu regionach, powiatach i miejscowościach parlamentarzyści i członkowie Platformy Obywatelskiej, z premierem Donaldem Tuskiem na czele, odbyli szereg spotkań z działkowcami, których konsekwencją są dalsze prace nad nowym prawem, ze szczególnym uwzględnieniem zasady solidarności społecznej oraz prawami nabytymi działkowców.

 

W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów to 43 tys. hektarów. Obecnie 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

 

W połowie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zakwestionował m.in. przepisy określające przywileje Polskiego Związku Działkowców.

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj.

 

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org, klub.platforma.org, porozmawiajmyoogrodach.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio