Z gospodarki płyną pozytywne sygnały - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Z gospodarki płyną pozytywne sygnały

Dodano: 14 sierpnia 2013

Foto

Dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Rośnie produkcja przemysłowa i eksport, a inflacja jest wciąż niska. Główny Urząd Statystyczny podał dziś (14.08.) wstępne szacunki PKB za II kwartał, który wyniósł 0.8 proc., licząc rok do roku. Dodatkowo, po raz pierwszy w gospodarczej historii III RP eksport przewyższył import. Polski eksport w pierwszym półroczu wyniósł 74,2 mld euro, a w drugim kwartale 2013 r. nadwyżka w bilansie handlowym wyniosła aż 1,2 mld euro.

 

Inflacja utrzymuje się na niskim poziomie, 0,2 proc. w czerwcu.

 

Eksport napędza polską gospodarkę

 

Analitycy są zgodni - nasza gospodarka w porównaniu z I kwartałem rozwijała się szybciej. Według ekspertów, motorem wzrostu w I półroczu był popyt zewnętrzny, to eksport napędza polską gospodarkę. Oznacza to, że Europa zaczyna wychodzić z kryzysu i sprowadza coraz więcej polskich towarów i usług. Największym partnerem handlowym Polski są od lat Niemcy, jednak w ostatnich miesiącach wzrósł nasz eksport do Rosji, na Ukrainę, Słowację oraz do Szwecji. Działający na polskim rynku eksporterzy wykorzystali moment osłabienia gospodarczego w Europie, by walczyć o bardziej odległe rynki zbytu i coraz skuteczniej na nich działać.

 

Sygnał odbicia gospodarczego

 

Dobre dane o rosnącym eksporcie to nie jedyna dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Jak poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat, w Polsce produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 5,3 proc., po spadku

      

o 0,4 proc. odnotowanym w maju. To może być sygnał nadchodzącego odbicia gospodarczego, końca kryzysu. Zdaniem ekspertów, w całym 2013 roku nasza gospodarka może się rozwijać w tempie 1,5 procent. Profesor Jerzy Hausner uważa, że polska gospodarka najniższy punkt spowolnienia przeszła na przełomie IV kwartału 2012 roku oraz I kwartału 2013 roku. Od II połowy 2013 roku wejdziemy w fazę ożywienia, początkowo słabego, ale już w 2014 roku, a zwłaszcza 2015 roku – silnego. 

 

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w tym roku nasz PKB ma wzrosnąć o 1,1 procent, w 2014 roku o 2,2 procent, a w 2015 roku o 2,5 procent.

 

 

 

 

źródło, fot.: platforma.org, biznes.interia.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio