Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Drogą Św. Jakuba przez powiat szamotulski

Dodano: 20 sierpnia 2013

Foto

Korzystając z ostatnich dni wakacji, czasu sprzyjającemu rowerowym i pieszym wędrówkom, polecam Państwu otwartą podczas odpustu św. Jakuba w Ostrorogu (28.07.), szamotulską część Drogi Św. Jakuba.  Nowo wyznaczony szlak pielgrzymkowy został oznakowany staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej. Droga jest częścią międzynarodowego szlaku pątniczego, prowadzącego do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, miejsca spoczynku Św. Jakuba - patrona pielgrzymów i podróżników.

 

Szlak z hiszpańskiej katedry od mojego rodzinnego powiatu szamotulskiego liczy ok. 3660 km.

 

Malownicza trasa

 

W powiecie szamotulskim szlak wiedzie przez Szamotuły i wieś Rudki do Ostroroga, gdzie zachowały się ślady 

      

kultu św. Jakuba. Następnie przez Dobrojewo, Oporowo, Obrowo i Słopanowo, do Obrzycka. Z Obrzycka do Wronek idziemy, tzw. starą drogą przez las, wzdłuż nieczynnej linii kolejowej. Do Wronek wchodzimy ul. Mickiewicza, a wychodzimy ul. Sierakowską.. Po 3 km skręcamy w prawo na bruk do Biezdrowa. Stąd wg. zielonych znaków szlaku pieszego dochodzimy tzw. „Jabłonkami” do przeprawy promowej Wartosław – Krasnobrzeg. Dalej przez Chojno i Bucharzewo w kierunku Sierakowa.

 

 

Można też pójść trasą wariantową z Biezdrowa przez Pożarowo i Pakawie poprowadzą nas zielone znaki szlaku pieszego, a od Pakawia dołącza szlak żółty. Idąc dalej tym szlakiem mijamy Jezioro Pakawskie oraz Krzymień, wzgórze Karczemka i obok leśniczówki Tuchola dochodzimy do drogi na Sieraków. Tą trasą jest ok. 4 km bliżej.

 

Jest również możliwość skorzystania z promu Karolewo – Chojno idąc z Pakawia ok. 2km na północ szlakiem zielonym. W sumie cała trasa liczy ok.103 km. 

 

Muszla św. Jakuba na szlakach w całej Europie

 

Św. Jakub Apostoł jest patronem pielgrzymów i podróżników. Już w IX w. w północnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz we francuskich Pirenejach zaczęły powstawać drogi, którymi z całej Europy zmierzali pielgrzymi do grobu św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

 

Symbole tych pielgrzymek – charakterystyczna biała lub żółta muszla, zazwyczaj na błękitnym tle, rozsiane są po całym Starym Kontynencie. Ta swoista atrakcja całej Europy Zachodniej, obecnie zaczyna rozwijać się także w Polsce. 

 

 

 

 

Źródło, fot.: szamotuly.naszemiasto.pl, camino.net.pl, wronki.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio