Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO

Dodano: 23 sierpnia 2013

Foto

Donald Tusk zwyciężył w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Poparło go 16028 członków partii, co oznacza, że otrzymał 79,58 procent ważnych głosów. Kontrkandydat Donalda Tuska, Jarosław Gowin, otrzymał 20,42 proc. poparcia czyli 4114 głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 51,12. W trakcie głosowania oddano 1658 głosów nieważnych. 

 

Jarosław Gowin zebrał nie tylko głosy członków PO o konserwatywnych poglądach ale także tych, którzy chcą otwartej dyskusji programowej. Bardzo dobrze się składa, bo za chwilę rozpoczną się wybory w kołach, w powiatach i w regionach, więc w zasadzie czas na tę dyskusję otwiera się 1 września - skomentowałem wyniki wyborów dla Polskiej Agencji Prasowej.

 

Powszechny wybór

 

Za pośrednictwem dziennikarzy przewodniczący Donald Tusk pogratulował swojemu konkurentowi. Jarosław Gowin uzyskał naprawdę niezły wynik i serdecznie mu gratuluję tego wyniku, ale też gratuluję tej decyzji. Bo wiem z własnej historii, że to wymaga wiele odwagi i determinacji - stanąć do wyborów z urzędującym szefem własnej organizacji - dodał przewodniczący PO.

 


Pierwsze w historii Platformy Obywatelskiej powszechne wybory Przewodniczącego PO rozpoczęły się 16 lipca i trwały do 19 sierpnia do godz. 24.00. Do członków partii wysłano w sumie 42 648 „pakietów wyborczych”, zawierających kartę oraz instrukcję do głosowania.

 

Oddawać głos można było korespondencyjnie oraz za pośrednictwem specjalnie stworzonego systemu głosowania przez internet. Głosowanie elektroniczne odbywało się w dniach 1 – 6 sierpnia. Z tej możliwości skorzystało 27,69 proc. członków partii.

 

 

Sposób przeprowadzenia wyborów gwarantował bezwzględną anonimowość i bezpieczeństwo. Nad całym procesem czuwała Krajowa Komisja Wyborcza PO RP pod przewodnictwem posłanki Krystyny Skowrońskiej, wspierana przez partnerów technologicznych PO. Przeprowadzone głosowanie elektroniczne było największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

 

Pierwszy etap wyborów wewnętrznych

 

Wybór szefa PO to pierwszy etap wyborów wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej. Jesienią PO wybierzemy nowe władze w kołach, powiatach i regionach. W dniach 1-15 września nowe władze wybiorą koła, w dniach 30 września - 6 października - powiaty, a nowe władze regionów znane będą między 21 a 27 października.

 

 

 

Źródło, fot.: platforma.org

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio