Facebook Flickr YouTube Sejmometr

W PO decyzje zapadają demokratycznie [WIDEO]

Dodano: 28 sierpnia 2013

Foto

Jest takie stare powiedzenie Solona: "Ten powinien rządzić innymi, kto potrafi kierować sobą". To odnosi się do patrzenia długofalowego w swoim działaniu życiowym, jakiekolwiek by ono nie było, również w życiu politycznym. I z tego punktu widzenia trzeba pamiętać, że pewne decyzje, takie jak bardzo mocne zdania Jarosława Gowina zawsze odbijają się w dalszych działaniach - mówiłem dziś (28.08.) w Salonie Politycznym Trójki Polskiego Radia, komentując długofalową krytykę działań PO przez b. ministra.

 

Każdy poseł, który łamie dyscyplinę, mimo oczywistej decyzji władz klubu, jeśli nie wspiera swojego rządu w projektach, które kieruje do Sejmu powinien ponieść karę. Oczywiście skala takiej kary najczęściej jest symboliczna, ale bardzo istotna z punktu widzenia oceny przez koleżanki i kolegów, którzy są lojalni w stosunku do tego, co robi nasze kierownictwo. W tym przypadku mówiliśmy o karze surowszej, ale decyzje są przed nami - powiedziałem.

 

Poza sprawami światopoglądowymi to dopiero próg ostrożnościowy był pierwszym takim przypadkiem gdzie trójka posłów się sprzeciwiła projektowi rządowemu, wiec jak na dwa lata trudnej pracy w sejmie, to nie jest to zjawisko częste - oceniłem.

 

PO jest partią demokratyczną

 

Zbyt długie tolerowanie pewnych postaw nie jest właściwe i czasami trzeba coś przeciąć. Platforma jest jednak

    

partią demokratyczną, o karach w klubie zdecyduje kolegium, a o ewentualnym wyrzuceniu z Platformy parlamentarzysty zdecyduje zarząd krajowy, który składa się z 25 osób. Moje osobiste zdanie jest bardzo krytyczne, jeśli chodzi o zachowanie Jarosława Gowina, ale czy wspólnie dojdziemy do wniosku, czy ta kara będzie tak surowa, jak niektórzy sugerują. To będzie efekt dyskusji - zapewniłem.

 

Będziemy na pewno w sprawie nowelizacji budżetu

zdecydowanie jednością jako klub, wiec uważam, że nie będzie problemu. Jeśli chodzi o OFE, dzisiaj odbędziemy pierwszą dyskusję, m.in. na temat ewentualnych propozycji zmian w OFE z panem ministrem Jackiem Rostowskim. Będziemy dyskutować nad kierunkiem tych zmian - zaznaczyłem.

 

Nie naciskałem na Johna Godsona

 

Nie naciskałem na Johna Godsona. Jak wszyscy pamiętamy chodził on ze swoją rezygnacją w teczce już od roku i mówił, że jak będzie poddawany presji w sprawach światopoglądowych to opuści Platformę. Od paru miesięcy nie było żadnego głosowania światopoglądowego w Sejmie, nie było nawet najmniejszego pretekstu, żeby trzeba było Johna Godsona do czegokolwiek zmuszać. Zagłosował inaczej w sprawie progu ostrożnościowego, w sprawie finansów publicznych, a w tej sprawie było zalecenie zarówno rządowe jak i dyscyplina w klubie, aby to przedłożenie rządowe poprzeć i tego John Godson oraz dwójka innych polityków nie zrobili - przypomniałem.

 

Nie ma w tej chwili zagrożenia, co do naszej przewagi w Sejmie. Współpracujemy z kilkoma posłami niezrzeszonymi już od dłuższego czasu i wydaje się, że wszystkie dobre projekty rządowe będą zyskiwały szersze nieco poparcie niż sam nasz klub czy klub PSLu- wyjaśniłem.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: Polskie Radio

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl, prtsc z polskieradio.pl

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio