Region: Obchody Dnia Solidarności i Wolności [FOTO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Obchody Dnia Solidarności i Wolności [FOTO]

Dodano: 31 sierpnia 2013

Foto

Mszą Świętą w Kościele oo. Dominikanów oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. rozpoczęły się poznańskie obchody Dnia Solidarności i Wolności, w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 30 rocznicę powstania "Solidarności Walczącej".

 

 

 

Dopełnieniem uroczystości była szósta już Parada Motocyklowa oraz koncert zespołu Perfect.

 

   

 

33. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

 

W sierpniu 1980 roku przebudzony naród nie żądał tylko podwyżek płac. Obok postulatów ekonomicznych pojawiły się polityczne. Na bramie stoczni wywieszono 21 postulatów powołanego wcześniej Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Wkrótce fala strajków ogarnęła całą Polskę, a MKS pod koniec protestu reprezentował ponad 600 przedsiębiorstw. W końcu doszło do podpisania porozumień sierpniowych.

 

Dzieckiem sierpnia 1980 roku stał się, powołany 17 września 1980 r., Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Była to pierwsza od czasu zniszczonego przez komunistów PSL Mikołajczyka niezależna od władzy siła polityczna w powojennej Polsce.

 

Dzień Solidarności i Wolności

 

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej od 27 lipca 2005 r. dzień 31 sierpnia stał się świętem państwowym i obchodzony jest jako Dzień Solidarności i Wolności w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Uroczystości upamiętniające sierpniowy zryw Polaków, z którego zrodził się pierwszy po wojnie niezależny, samorządny związek zawodowy, będący zarazem masowym ruchem obywatelskim – NSZZ „Solidarność”, odbywają się w wielu miastach Polski, także w stolicy Wielkopolski.

 

30. rocznica powstania poznańskiego oddziału Solidarności Walczącej

 

"Solidarność Walcząca" była jedną z największych niepodległościowych organizacji niezależnych, wywodzących się z pierwszej w bloku wschodnim masowej organizacji społecznej NSZZ „Solidarność”, powstałych w konsekwencji delegalizacji „Solidarności” przez komunistyczne władze PRL-u oraz wprowadzenia stanu wojennego.

 

Więcej [GALERIA]: tutaj

 

 

 

Źródło, fot.: ipn.gov.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio