Region: Nadzieja umiera ostatnia - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Nadzieja umiera ostatnia

Dodano: 08 września 2013

Foto

Ciągle mam nadzieję, że ta sprawa jednak zostanie wyjaśniona, mimo tak dużej odległości czasu od zaginięcia Jarka, który nas często odwiedzał w redakcji Czasu Kultury, w Domu Prasy. Mam nadzieję, że te wszystkie starania jakoś na końcu zostaną spuentowane wyjaśnieniem tej smutnej sprawy - powiedziałem podczas spotkania z dziennikarzami (03.09.), nawiązując do 21. rocznicy zaginięcia Jarosława Ziętary.

 

Bardzo wiele starałem się zrobić współpracując z dziennikarzami Głosu Wielkopolskiego, uruchamiając prokuratora generalnego i prosząc o specjalny zespół prokuratorów, który został uruchomiony w Krakowie. Uruchomiłem komisję do spraw służb specjalnych, wtedy jeszcze z Włodzimierzem Karpińskim i Markiem Biernackim, którzy włączyli się w sprawdzanie tropu dotyczącego służb - przypomniałem.

 

Zaginięcie w drodze do pracy

 

24-letni wówczas Jarosław Ziętara był dziennikarzem Gazety Poznańskiej, a wcześniej pracował we Wprost

 

       

i w Gazecie Wyborczej, gdzie zajmował się, m.in. dziennikarstwem śledczym, badał afery gospodarcze. 1 września 1992 roku zaginął bez śladu w drodze do pracy.

 

Według ustaleń prokuratury z 1998 roku, został porwany i zamordowany. Śledztwo w sprawie dziennikarza zostało jednak umorzone w 1999 roku z powodu nieodnalezienia jego zwłok.

 

 

Wznowione śledztwo

 

W kwietniu 2011 roku apelowałem do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta oraz Włodzimierza Karpińskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych z prośbą o pomoc w sprawie niewyjaśnionego porwania i zabójstwa. Niezwykle niepokojące sygnały płynące od osób zainteresowanych rzetelnym wyjaśnieniem sprawy - zwłaszcza ze środowiska dziennikarskiego - wskazują na szereg nieprawidłowości występujących podczas prowadzonego śledztwa, które nie powinny mieć miejsca i powinny być niezwłocznie zbadane przez Komisję – wskazywałem podczas interwencji w sejmowej komisji ds. Służb Specjalnych.

 

Dzięki działaniom podjętym przez Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary", publikacjom Głosu Wielkopolskiego, które ujawniały bulwersujące okoliczności sprawy oraz dzięki apelom redaktorów naczelnych, dziennikarzy i polityków, w styczniu 2012 śledztwo zostało wznowione, tym razem w sprawie zabójstwa, a nie zaginięcia.

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: gloswielkopolski.pl, codziennypoznan.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio