Pomysł związkowców dziwaczny i sprzeczny z demokracją [AUDIO] - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Pomysł związkowców dziwaczny i sprzeczny z demokracją [AUDIO]

Dodano: 16 września 2013

Foto

Podczas protestów związkowcy pokazali dobrą organizację i to, że potrafią panować nad demonstrantami. Mimo tej dużej liczby związkowców, która przemaszerowała przez Warszawę, nie wydarzyło się nic, co mogłoby być w jakikolwiek sposób groźne dla kogokolwiek w Polsce. Pomysł zbierania podpisów pod wnioskiem o rozwiązanie Sejmu jest jednak, w mojej opinii, dziwaczny i sprzeczny z zasadami demokracji – mówiłem podczas dzisiejszej (16.09.) rozmowy z Kamilą Terpiał-Szubartowicz w "Sygnałach Dnia", Programu Pierwszego Polskiego Radia.

 

Bardzo istotne jest to, że podczas protestów zwyciężyły postulaty pracownicze, a nie podburzanie protestujących, by obalać jakikolwiek rząd, bo warto przypomnieć, że pierwotnie były one, już od wiosny, zapowiadane jako pójście po rząd, ostatecznie przeważyły jednak te postulaty stricte związkowe, pracownicze - podkreśliłem.

 

Elastyczny czas pracy uratował ponad 100 tys. miejsc pracy

 

To związkowcy opuścili Komisję Trójstronną, przed tymi demonstracjami, prawdopodobnie po to, by mieć silniejszy mandat do przeprowadzenia protestów na ulicach Warszawy. Powiedziałbym, że to trochę dyplomatyczna zagrywka ze strony związkowców. Minister pracy Kosiniak-Kamysz zaprosił jednak związkowców już w najbliższy piątek na rozmowy, zaprosił do powrotu do dialogu z pracodawcami - dodałem. Trzeba wyraźnie przypominać o tym, że to elastyczny czas pracy uratował w pierwszej fazie kryzysu ponad 100 tysięcy miejsc pracy i że postulat związkowców, żeby go znieść, jest po prostu antypracownicz y- zaznaczyłem.

 

Projekt ustawy znoszącej niektóre przywileje związkowe, będzie poddany dyskusji w klubie. Uważam natomiast, że to nie był i nie jest właściwy czas, by ruszać do rewizji spraw związkowych w taki sposób, jaki proponowali nasi młodzi posłowie. Niektóre zapisy w ustawie związkowej trzeba jednak zmienić, ponieważ obecny stan jest zbyt etatystyczny, jeśli chodzi o sposób funkcjonowania związków zawodowych- wyjaśniłem.

Kaczyński zniechęca do PiS

 

Jarosław Kaczyński powinien przypomnieć związkowcom, że to jego rząd zniósł podatek dla najbogatszych w czasie swoich rządów, co nie było oczywiście generalnie złym pomysłem z punktu widzenia rozwoju Polski, ale, jak słyszeliśmy w Krynicy, dzisiaj Jarosław Kaczyński chce przywrócić ten podatek dla najbogatszych w wysokości 39%. Trzeba pamiętać, że to będzie powodowało ucieczkę takich ludzi z Polski, żeby płacić podatki gdzieś za granicą- powiedziałem.

 

Prezes PiS-u chce bardzo wrócić do gry, ale strasząc przedsiębiorców nawet tych najmniejszych, że będzie ich wszystkich lustrował, czy nie mają korzeni w PRL-u, albo będzie wprowadzał jak w PRL-u domiary, czyli kary finansowe dla tych, których będzie uważał za złych przedsiębiorców, to nie są to zapowiedzi, które mogłyby kogokolwiek zachęcić do poparcia PiS-u- dodałem.

 

PO najlepiej służy działanie zespołowe

 

Pytany o to jaką rolę w PO powinien pełnić sekretarz generalny powiedziałem, że istotne w tej sprawie są dwa elementy. Po pierwsze, że partia polityczna zawsze musi mieć silny ośrodek centralny, jeśli chodzi o rządzenie, i przewodniczący partii musi być silny, bo partia powinna być, tak jak Platforma, wewnętrznie demokratyczna, ale też jest strukturą zhierarchizowaną. I jest ten drugi punkt widzenia, mianowicie skuteczność zarządzania takim ważnym projektem, jakim jest Platforma Obywatelska. Tutaj skłaniałbym się ze względu na nasze doświadczenia z sześciokrotnego zwycięstwa, że najlepiej jednak służyłoby nam dobre działanie zespołowe, czyli zespołowe zarządzanie Platformą.

 

Myślę, że warto tutaj zrobić wiele, także dokonać pewnych zmian w statucie, żeby na przykład sekretarz generalny wrócił chociażby w skład zarządu krajowego, bo dzisiaj jest, że tak powiem, człowiekiem technicznym, który nie jest nawet członkiem dwudziestoparoosobowego zarządu krajowego. Moim zdaniem, to jest złe rozwiązanie.

 

 

Więcej [AUDIO]: polskieradio.pl

 

 

 

 

Źródło, fot.: polskieradio.pl

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio