Rozmawiać zawsze warto, okazywać słabości nie opłaca się nigdy... - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Rozmawiać zawsze warto, okazywać słabości nie opłaca się nigdy...

Dodano: 25 września 2013

Foto

Prezydent Dutkiewicz od pewnego czasu konsekwentnie tworzył własne polityczne inicjatywy, które miały rozbijać PO na Dolnym Śląsku i zabierać nam elektorat. Nie bardzo rozumiem, co to ma być za świetny interes dla Platformy: w zamian za własne osłabienie w regionie możliwość wyproszenia łaskawości Dutkiewicza. Trawestując Ajschinesa: rozmowy warto prowadzić zawsze, okazywać słabości nie opłaca się nigdy- powiedziałem w rozmowie z Cezarym Michalskim dla Krytyki Politycznej.

 

 

Cezary Michalski: Wasze wybory były trochę dziwne. Przeciwko Donaldowi Tuskowi wystartował jeden kontrkandydat, który już od momentu swojej końcówki na stanowisku ministra sprawiedliwości grał wyłącznie na najbardziej opłacalne dla siebie wyjście lub wyrzucenie go z Platformy. Także te wybory wykorzystał tylko po to, by zgromadzić jak największy osobisty kapitał polityczny przed wyjściem z PO. Żadna z silnych postaci partii, wchodzących czasami w spory z Tuskiem, ale lojalnie dbających o interesy Platformy, nie wystartowała. Dlaczego?

Rafał Grupiński:
Spodziewany konkurent – którego pewnie ma pan na myśli – czyli Grzegorz Schetyna, uznał, że w kontekście gorszych dla nas sondaży, w kontekście ważnych debat toczących się w Polsce, spór wewnątrz partii, krytyka przywództwa, pogorszenie wizerunku Platformy jako partii zwartej i jednolitej – to wszystko nie miałoby sensu. Zamiast wojen o przywództwo trzeba w Platformie powrócić do zasady współpracy. Jak najbardziej merytorycznej, także jeśli chodzi o organizacyjne funkcjonowanie Platformy w terenie. I stąd wziął się gest Schetyny w Chorzowie...

 

Deklaracja niestartowania przeciwko Tuskowi...

Jak było widać po reakcji sali, bardzo dobrze przyjęta przez ludzi Platformy, którym zależy na sile i jedności naszej partii.

(…)

Schetyna nie wystartował przeciwko Tuskowi, ale czy ten gest jest odwzajemniany? Jacek Protasiewicz startuje przeciwko Schetynie na Dolnym Śląsku, w dodatku łącząc to z hasłem przyciągnięcia do Platformy Dutkiewicza, jeśli Schetyny nie będzie.

Uważam za co najmniej dziwaczny pomysł z punktu widzenia Platformy, żeby ktoś za cenę osłabienia współtwórcy

 

    

PO, Grzegorza Schetyny, chciał uzyskać zbliżenie z Dutkiewiczem, którego nota bene na prezydenta Wrocławia „wymyślił” przed laty i zaproponował właśnie Schetyna. Prezydent Dutkiewicz od pewnego czasu konsekwentnie tworzył jednak własne polityczne inicjatywy, które miały rozbijać PO na Dolnym Śląsku i zabierać nam elektorat. Nie bardzo rozumiem, co to ma być za świetny interes dla Platformy: w zamian za własne osłabienie w regionie możliwość wyproszenia łaskawości Dutkiewicza. Trawestując Ajschinesa: rozmowy warto prowadzić zawsze, okazywać słabości nie opłaca się nigdy...

 

Skoro już jesteśmy przy Grekach, Rzymianach, Cezarach... Jest nieprawdopodobne, żeby Protasiewicz, który wcześniej wycofał się do Europarlamentu, wracał do walki o władzę w partii na tym szczeblu, z tak daleko idącymi projektami, bez wiedzy Donalda Tuska.

Cóż, ja zastanawiam się jedynie, czy Protasiewicz dobrze przemyślał swoją decyzję.


(…)
 

Z drugiej strony po wyjściu Gowina, Godsona i Żalka także wyborcy szukający w PO „twardego konserwatyzmu” będą uważali Biernackiego czy Sienkiewicza za symulacje. Czy po tym „zwinięciu obu skrzydeł”, które faktycznie przywróciło spójność partii, Platforma będzie jednak jeszcze zdolna do lotu? I w jakim obszarze, szczególnie wobec dzisiejszej dekoniunktury sondażowej? Zapłaciliście politycznie za wywalczenie gigantycznych środków unijnych, bo cały elektorat prawicy uważa was za „eurozdrajców” i „sługusów Merkel”. Płacicie politycznie i jeszcze zapłacicie za przeksięgowanie środków z OFE do budżetu. Ale macie te potencjalnie gigantyczne środki. Jak je wykorzystacie, jeśli nie chcecie, żeby za dwa lata zaczął je wykorzystywać Jarosław Kaczyński? Czy np. ogłoszenie przez premiera powstania polskiej grupy zbrojeniowej jest początkiem takiego działania, czy będziecie prowadzić aktywną politykę gospodarczą?

Na pewno. Mam tylko nadzieję, że te działania będą prowadzone we właściwym tempie, a nie jak przy Inwest.

Polskich, gdzie samo przygotowywanie trwało rok. Dzisiaj czasu na hamletyzowanie nie ma, i to wcale nie z powodu przyszłych wyborów, ale z powodu potrzeb polskiej gospodarki spowolnionej w swym rozwoju przez kryzys, a przede wszystkim z powodu kosztów społecznych tego spowolnienia. Będziemy zmieniali wiele zapisów prawnych. Przeprowadziliśmy już rewolucję w przedstawionym właśnie projekcie ustawy o zamówieniach publicznych, szykujemy w przyszłym roku rewolucję w prawie budowlanym. Jest cały nowy kodeks budowlany przygotowany przez     

 specjalną komisję kodyfikacyjną, który trafi pod obrady Rady Ministrów. Będzie podejmowanych wiele działań, które będą wspierały i stymulowały gospodarkę. Wszystko po to, żeby środki finansowe, w tym europejskie, które będą trafiać w najbliższym czasie do gospodarki – na inwestycje infrastrukturalne, na naukę i innowacje, na pobudzenie wzrostu – jak najefektywniej i jak najszybciej pracowały. Nie chcemy aby powtórzyły się blokady administracyjne, jakie zastaliśmy po rządach prezesa Kaczyńskiego.
 

 

A programy społeczne, rewaloryzacja emerytur minimalnych, pensji minimalnej, coś, co byłoby przez wielu atakowane jako „rozdawnictwo”, ale pozwalałoby bez ryzyka gospodarczego – bo te pieniądze natychmiast do gospodarki wrócą – dowieść ludziom, że teza premiera o „końcu kryzysu” jest tezą prawdziwą?

Obecnie obserwujemy pierwsze dobre sygnały płynące z gospodarki. W ekonomii występują cykle gospodarcze i po okresie dekoniunktury przychodzi okres koniunktury, więc z niecierpliwością wszyscy oczekujemy końca kryzysu. Rząd Donalda Tuska pomimo drugiej, cięższej dla nas fazy kryzysu nie zrezygnował z aktywnej polityki społecznej. Proszę zwrócić uwagę, że w czerwcu Rada Ministrów przyjęła minimalne wynagrodzenie w 2014 roku na poziomie 1680 zł i że od 2009 roku, a więc przez okres spowolnienia gospodarczego pensja minimalna wzrosła o 32 proc. W przyszłym budżecie będzie też o 400 mln więcej niż obecnie na przeciwdziałanie bezrobociu. A efekty tak rewolucyjnych, prorodzinnych działań jak roczny urlop rodzicielski czy upowszechnienie edukacji przedszkolnej dostrzeżemy zapewne dopiero za parę lat...

 

 

 

Więcej: krytykapolityczna.pl

 

 

 

 

Źródło, fot.: krytykapolityczna.pl, klub.platforma.org, sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio