Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Rozpoczęło się 50. posiedzenie Sejmu RP [WIDEO]

Dodano: 25 września 2013

Foto

W trakcie rozpoczynającego się dzisiaj (25.09.) trzydniowego posiedzenia Sejmu zajmiemy się, m.in. prezydenckim projektem ustawy samorządowej dot. referendów lokalnych oraz rozpatrzymy rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.

 

 

Mieszkanie dla Młodych

 

Pierwsze czytanie projektu ustawy ws. programu „Mieszkanie dla Młodych” odbyło się w połowie czerwca. Program, będący kontynuacją wygasłego w ubiegłym roku programu "Rodzina na swoim", zakłada pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego.

 

Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw. Cena mieszkania z dopłatą nie będzie mogła przekroczyć określonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa, miasta wojewódzkiego i gmin z nim sąsiadujących.

 

 

5 lat wsparcia

 

Zgodnie z projektem nie będzie można sprzedać lub wynająć takiego mieszkania. Jeżeli beneficjent programu w ciągu pięciu lat od zakupu sprzeda mieszkanie, będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu. Nie będzie odbierane natomiast wsparcie z tytułu posiadania dzieci. Sankcji nie będzie także wówczas, jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania. Żadnych sankcji z tytułu sprzedaży mieszkania z dopłatą nie będzie po upływie pięciu lat od jego zakupu.

 

W projekcie dokładnie określono, kto nie będzie mógł skorzystać z programu. Osoby korzystające z dopłat do kredytów nie będą mogły być właścicielami innego mieszkania czy udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Mieszkanie z dopłatą w ramach programu musi być ich pierwszą kupowaną nieruchomością. Projekt dopuszcza możliwość wynajęcia nowo wybudowanego mieszkania od dewelopera, a dopiero po jakimś czasie sfinalizowania z nim transakcji zakupu mieszkania.

 

Po wejściu w życie ustawy, zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie wykonawcze. Bank Gospodarstwa Krajowego, a także banki komercyjne, z którymi będą zawierane umowy, muszą mieć czas na przygotowanie się do realizacji ustawy. Osoby, które będą chciały skorzystać z programu "Mieszkanie dla młodych", będą miały czas na składanie wniosków do 30 września 2018 r. Program ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 roku (Druki nr 1421 i 1721)

 

 

Ustawa samorządowa dot. referendów lokalnych Prezydencki projekt ustawy samorządowej zakłada m.in., że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób. Obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Wyjątkiem w prezydenckiej propozycji jest referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich – dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu.

 

Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu (Druk nr
1699).

 

 

 

 

Więcej [WIDEO/TRANSMISJA]: sejm.gov.pl

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: tvpparlament.pl, sejm.gov.pl, Krzysztof Białoskórski

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio