Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Związkowcy nie mają pretekstu, żeby powiedzieć, że rząd nie chce z nimi rozmawiać [WIDEO]

Dodano: 26 września 2013

Foto

Podczas dzisiejszego (26.09.) spotkania ze przedstawicielami trzech central związkowych apelowałem o ich jak najszybszy powrót do Komisji Trójstronnej. Powrót związkowców do KT uważam za warunek podstawowy do tego, by dialog wznowił się według zasad wypracowanych w wolnej Polsce w ciągu ostatnich 20 lat. I to jest bez wątpienia problem znalezienia tego punktu przełomowego, tego miejsca spotkania, od którego będzie to znowu możliwe - relacjonowałem po spotkaniu.


Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm, tzw. elastycznego czasu pracy - przyp.


Związkowcy twierdzą, iż formuła Komisji się wyczerpała, a oni sami gotowi są do rozmów dwustronnych, więc pozostaliśmy przy swoich zdaniach, ale sam fakt, że do rozmów z rządem związkowcy są gotowi, jest już trochę, powiedziałbym, pozytywniejszym sygnałem niż to „nie”, które było mówione totalnie w czasie akcji strajkowej, w demonstracjach" - oceniłem.

 

Częstsze rozmowy z pożytkiem dla pracowników

 

Rozmowa dotyczyła szerokiego wachlarza postulatów związkowych. W tym kontekście zaapelowałem do przed-

    

stawicieli związków zawodowych, by ws. powstających w Sejmie inicjatyw poselskich reagowali i kontaktowali się wtedy, gdy widzą jakieś wrażliwe miejsce społeczne w danym projekcie ustawy poselskiej. Co do tego się zgodziliśmy, że tego rodzaju kontakty będą z pożytkiem dla pracowników, których oni przecież reprezentują - zaznaczyłem.

 

Na pytanie, czy nie wydaje mi się dziwne, że dowiaduje się pewnych rzeczy od związkowców, nie od ministrów, których zapleczem jest PO, odparłem, że nie ma takich

spraw, o których byśmy nie wiedzieli, to też bez przesady. Chodzi o to, że pewne kwestie, które były dyskutowane na rządzie czy w Komisji Trójstronnej nie były przedmiotem naszych rozmów - dodałem.

 

Czwartkowe spotkanie odbyło się z mojej inicjatywy. Nie była to zresztą pierwsza taka inicjatywa, bo wcześniej spotykałem się, np. z przewodniczącym OPZZ-tu.  Wyrażam nadzieję, że spotkania ze związkowcami staną się dobrą tradycją i że będzie do nich dochodziło regularnie.

 

Dzisiejsza rozmowa z Piotrem Dudą (Solidarność), Janem Guzą (OPZZ) i Tadeuszem Chwałką (FZZ) trwała ponad godzinę.

 

 

 

Więcej [WIDEO]: tutaj

 

 

 

 

Źródło, fot.: pap.pl, wprost.pl, tvn24.pl, klub.platforma.org

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio