Odrzuciliśmy projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną - Rafał Grupiński

Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Odrzuciliśmy projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną

Dodano: 27 września 2013

Foto

233 posłów poparło wniosek naszego klubu o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jego autorzy chcieli wprowadzenia zakazu, tzw. aborcji eugenicznej - w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby. W dzisiejszej (27.09.) porannej rozmowie w Radiu TOK FM wyraziłem nadzieję, że ten projekt uda się odrzucić, jak udawało się przez kilkanaście lat w Sejmie.

 

Projekt wadliwy i rujnujący kompromis

 

W dyskusji przywołuje się wyłącznie przypadki choroby Downa, a zapomina się o dzieciach, które umierają dzień

 

     

po porodzie, i matce, która musi miesiącami żyć ze świadomością, że nosi ciążę tylko po to, żeby dziecko umarło. Wszyscy ją pytają, jak dziecko będzie miało na imię, czy to chłopczyk, czy dziewczynka. Takie traktowanie tej sprawy jest nieludzkie– wyjaśniłem.

 

Dobrze się stało, że ten projekt, jako wadliwy i rujnujący kompromis z trudem wypracowany przed laty-został odrzucony. Przykre jest natomiast to, że podjęto kolejną próbę naruszenia kompromisu z lat 90, stosując przy tym emocjonalny szantaż- podkreśliłem.

 

 

Kompromis wypracowany przed laty

 

W myśl ustawy obowiązującej od 1993 r. aborcję można przeprowadzić w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także wtedy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub jest następstwem czynu zabronionego.

 

Obywatelski projekt miał wprowadzić zakaz tzw. aborcji eugenicznej - w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby.

 

 

 

 

 

Źródło, fot: tokfm.pl, IAR, sejm.gov.pl / Krzysztof Białoskórski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio