Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Błędów nie po­pełnia ten, kto nic nie ro­bi

Dodano: 28 września 2013

Foto

Ożywienie w Warszawie to rzeczywiście pewna zmiana stylu, ale powiedziałbym, że jest to bardziej zmiana właśnie stylu niż sposobu rządzenia. Ogromne zmiany jakie w tym mieście zachodzą przez ostatnie 6-7 lat to jest zasługa Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dobrze zarządza Warszawą-mówiłem w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Poranku TOK FM (27.09.).


 

To, że być może trochę nazbyt technokratycznie podchodziła do samego sposobu komunikowania się z mieszkańcami, że brakowało tej komunikacji, ponieważ zajęta była zmienianiem miasta, to jest rzeczywiście problem, na który powinni zawsze rządzący zwracać uwagę-kontynuowałem.
 


Trzeba pamiętać, że nie popełnia błędów ten kto nic nie robi. Pamiętam rządy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, które były fatalne, w mieście nic się nie działo. Urzędnicy bali się podejmować decyzje, wszyscy czekali na podpis prezydenta Kaczyńskiego, miesiącami nie wywożono śmieci, pamiętam jak wyglądały, po roztopieniu śniegu, parki w Warszawie. To dlatego, że wszystko było skupione w jednym ręku-oceniłem.

 

Bardzo wiele zależy od tego kto i w jaki sposób miastem rządzi, a Hanna Gronkiewicz-Waltz jest dobrym prezydentem. Każdy z nas potrzebuje czasami swego rodzaju impulsów i odrobiny adrenaliny, żeby wrócić do najwyższej formy, którą ciężko utrzymywać przez wiele lat na tym samym wysokim poziomie.

 

Referenda nadal będą skuteczne

 

Pytany o komentarz do prezydenckiego projektu ustawy samorządowej, odparłem, że nie ma w nim żadnego ograniczenia prawa obywateli w kwestii referendum dotyczącego ewentualnego odwoływania władz wykonawczych w samorządzie. Jest tylko zmiana, zgodnie z którą wolno odwoływać władze wybrane przez obywateli tylko równie silnym mandatem, jak zostały one powołane, a nie słabszym. To właśnie, z punktu widzenia pewnego porządku demokratycznego, było nierównoprawne, że o wiele mniejsza grupa obywateli mogła odwołać tych, których większa grupa obywateli niedawno powołała do pełnienia funkcji-mówiłem.

 

Referenda nie są wyborami, zostały one wymyślone po to żeby wypowiadać się w różnych sprawach ważnych społecznie, a nie po to żeby robić quasiwybory. Musimy się zdecydować czy referenda są wyborami o mniejszej frekwencji czy są referendami. Uważam, że referendum nadal będzie skuteczne bo jeśli ktoś sobie na to zasłuży to zostanie odwołany ponieważ wtedy mobilizacja ludzi będzie pełna- wyjaśniłem.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, fot.: tokfm.pl, um.warszawa.pl, tvn24.pl, Krzysztof Kaczanowski

 

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio