Facebook Flickr YouTube Sejmometr

Region: Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Poznaniu i Obornikach [FOTO]

Dodano: 02 października 2013

Foto

Poznań słusznie i z dumą przypomina piękne tradycje akademickie, sięgające renesansu, a przynajmniej wieku XVI. Jednak wiemy, że istnieje ścisły związek między realizacją aspiracji uniwersyteckich Poznania i rozwojem tych aspiracji w późniejszych okresach, a sytuacją polityczną. Warto o tym pamiętać ciesząc się, że już za parę lat będziemy mogli obchodzić stulecie Uniwersytetu Poznańskiego, który powstał u zarania niepodległości - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na wtorkowej inauguracji roku akademickiego w Poznaniu. Udziałem w tym podniosłym wydarzeniu, prezydent, któremu miałem przyjemność towarzyszyć, rozpoczął swoją wtorkową wizytę w stolicy Wielkopolski i Obornikach.

 

Praktyczne, poznańskie podejście

 

Bronisław Komorowski był gościem wspólnej inauguracji nowego roku akademickiego w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Artystycznego, Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Poznańskiej, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

To bardzo praktyczne podejście, typowo po poznańsku. Mam nadzieję, że również oszczędnie – żartował prezydent Bronisław Komorowski. Wielki sukces ilościowy w polskim szkolnictwie wyższym trzeba przebudować w sukces jakościowy, byśmy nie stracili potencjału, który udało się zbudować - przekonywał prezydent.

 

Zachęcam do myślenia o perspektywie konsolidacji uczelni, z pełnym poszanowaniem autonomii uczelni wyższych, z pełnym postanowieniem również logiki sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Kryzys demograficzny jest faktem i jeżeli zdołamy go przezwyciężyć to pierwsi studenci po pokonaniu kryzysu trafią w większej liczbie za 20-30 lat na uczelnie – kontynuował Bronisław Komorowski.

 

Uroczystość odbyła się w Sali Ziemi na MTP. Przewodziło jej kolegium rektorów, czyli ośmiosobowe gremium składające się z rektorów ośmiu publicznych uczelni. Immatrykulowanych zostało 16 studentów, po dwóch za każdej ze szkół.

 

  


Wielkopolskie cnoty

 

Po południu Prezydent RP spotkał się w Obornikach z lokalną społecznością i samorządowcami. W Obornikach realizowane są typowo wielkopolskie cnoty. Są tu ludzie aktywni i wiele organizacji pozarządowych czy klubów sportowych. Wiem, że są i inne obszary dużej aktywności społecznej i biznesowej. Na terenie miasta jest ogromna ilość podmiotów gospodarczych – podkreśliła głowa państwa. Pochodząc z Obornik Śląskich, czuje się tutaj jak u siebie – dodał Bronisław Komorowski.


Po oficjalnej części spotkania, prezydent rozmawiał z uczniami obornickiej szkoły, z mieszkańcami miasta i lokalnymi samorządowcami. 
 

 


100 lat Portu Lotniczego Poznań- Ławica

 

Na zakończenie wizyty, prezydent wziął udział w jubileuszowej gali z okazji 100-lecia istnienia Portu Lotniczego Poznań - Ławica i otwarciu rozbudowanego terminalu pasażerskiego.

 

Poznań ma najstarsze lotnisko, które ma piękną historię oraz piękne tradycje – powiedział podczas gali prezydent Komorowski. Teraz, poznańskie lotnisko jest dowodem na to, że to co ma 100 lat może być jednocześnie nowoczesne - dodał. Poznaniacy mają optymistyczną wizję regionu i siebie samychStąd te stałe połączenia z Wyspami Kanaryjskimi, bo poznańska oszczędność przynosi efekty i dzięki oszczędzaniu ma tam kto latać. To teraz życzę połączenia z Wyspami Karaibskimi- zakończył prezydent.

 

Zadowolenia z zakończenia rozbudowy lotniska nie krył prezes portu lotniczego Mariusz Wiatrowski. Mam honor i szczęście oddać do użytkowania ten terminal, który będzie służył pasażerom odlatującym z Poznania w świat. Jestem pewien, że sprostamy wszystkim wyzwaniom, które są przed nami stawiane – powiedział Wiatrowski.

 

W 1913 roku powstała stacja lotnicza – pruskie lotnisko wojskowe w Ławicy pod Poznaniem. W 1919 roku lotnisko przejęli powstańcy wielkopolscy. Zdobyte wówczas maszyny dały początek polskiemu lotnictwu.

 

 

Więcej [FOTO]: tutaj

 

 

 

 

Źródło, fot.: prezydent.pl, Łukasz Kamiński, gloswielkopolski.pl, Krzysztof Kaczanowski.

 

 

 


© 2010 - 2012 Rafał Grupiński

Realizacja: Trawka Studio